پرواز چارتری چیست؟ ( تفاوت پرواز چارتر و معمولی )

پرواز چارتری چیست؟ ( تفاوت پرواز چارتر و معمولی )

پرواز چارتری چیست؟

پرواز چارتری به پروازی اطلاق می‌شود که تمام یا بخشی از صندلی‌های هواپیما توسط یک آژانس مسافرتی یا شرکت اجاره می‌شود و سپس به مسافران فروخته می‌شود. این نوع پروازها معمولاً در قالب تورهای مسافرتی ارائه می‌شوند و قیمت بلیط‌های آن‌ها از سوی آژانس تعیین می‌شود، که می‌تواند ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی باشد. بلیط‌های چارتری به دو دسته‌ی Seat Charter (اجاره بخشی از صندلی‌ها) و Full Charter (اجاره تمامی صندلی‌ها) تقسیم می‌شوند.

تفاوت پرواز چارتری و معمولی یا سیستمی

1. برنامه‌ریزی و زمان‌بندی :

پروازهای سیستمی برنامه‌ریزی ثابت و منظمی دارند که توسط خطوط هوایی تعیین می‌شود. این پروازها در فواصل زمانی مشخص و به صورت مداوم انجام می‌شوند و مسافران می‌توانند بر اساس برنامه زمانی موجود بلیط خود را رزرو کنند.

از سوی دیگر، پروازهای چارتری انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و زمان و مقصد پرواز بر اساس نیازهای مسافران تنظیم می‌شود. این ویژگی به خصوص برای گروه‌های بزرگ یا مسافران خاص مفید است که نیاز به زمان‌بندی خاص دارند.

2. هزینه :

به صورت کلی هزینه بلیط چارتر ارزانتر از سیستمی است و هر چه دیرتر بلیط چارتر رزرو شود هزینه آن ارزانتر نیز میباشد که به این نوع بلیط ها اصطلاحا لحظه آخری گفته میشود.

3. انعطاف‌پذیری و راحتی :

نکته مهم برای پروازهای سیستمی مشخص بود زمان و نوع بلیط از ماه ها قبل است به این ترتیب میتوانید زمان بندی بهتری برای سفرهای خود داشته باشید به خصوص از پرواز ترانزیت به کشورهای دیگر دارید حتما از پروازهای سیستمی با برنامه ریزی مشخص استفاده کنید

با رزرو خدمات cip بر روی بلیط هواپیمای خود میتوانید از خدماتی چون سوئیت های استراحت، گیت های بازرسی اختصاصی و خدمات حمل بار و … نیز استفاده نمایید. این خدمات بر روی بیشتر فرودگاه ها قابل رزرو است برای رزرو خدمات cip فرودگاه امام با کارشناسان واران در ارتباط باشید.

آیا بلیط چارتر به صرفه است؟

اینکه بلیط چارتری به‌صرفه است یا نه، بستگی به شرایط خاص هر سفر و نیازهای مسافر دارد. برای بررسی این موضوع، باید مزایا و معایب بلیط‌های چارتری را با نیازهای خود مقایسه کنید:

مزایای اقتصادی بلیط چارتری:

  • قیمت پایین‌تر در شرایط خاص : در برخی موارد، به‌ویژه در بلیط های لحظه اخری، بلیط‌های چارتری ممکن است با تخفیف‌های قابل‌توجهی عرضه شوند.
  • عدم نیاز به پیش‌خرید طولانی‌مدت : برخلاف پروازهای سیستمی که نیاز به پیش‌خرید طولانی‌مدت دارند، بلیط‌های چارتری معمولاً نیاز به برنامه‌ریزی طولانی‌مدت ندارند.

معایب اقتصادی بلیط چارتری:

  • عدم استرداد هزینه : بلیط‌های چارتری معمولاً غیرقابل استرداد هستند و در صورت کنسلی، مسافر نمی‌تواند هزینه‌ی خود را بازپس بگیرد. در مورد حقوق مسافر در پرواز سیستمی در مقالات دیگر توضیحات کاملی داده ایم.
  • قوانین سخت‌گیرانه کنسلی : هزینه‌های کنسلی در بلیط‌های چارتری بسیار بالاست و در بسیاری از موارد، مسافر باید کل مبلغ بلیط را پرداخت کند.
  • عدم تضمین زمان پرواز : بلیط‌های چارتری ممکن است به دلیل تغییرات برنامه‌ریزی شرکت‌های هواپیمایی کنسل یا تغییر کنند که این موضوع می‌تواند باعث هزینه‌های اضافی برای مسافر شود.
  • محدودیت در انتخاب پرواز : بلیط‌های چارتری معمولاً محدودیت‌های بیشتری در انتخاب زمان و مسیر پرواز دارند و مسافر ممکن است نتواند زمان و مسیر دلخواه خود را انتخاب کند.

ارسال دیدگاه