در اکثر فرودگاه های دنیا جهت سهولت در تردد در ترمینالها سرویس های خاصی تحت عنوان Fast Track, Meet & Greet و … وجود دارد که کارکرد مشابهی دارند. همچنین بخشی تحت عنوان لانج نیز در همه‌ی فرودگاه‌ها فعالیت دارد. بعضی از شرکت‌های هواپیمایی برای مسافران ویژه‌ی خود گیت های مخصوصی در نظر گرفته اند که مسافر در صورتی که بلیط های بیزینس و فرست کلاس ایرلاین را خریداری کند، می توانند به صورت رایگان از این بخش استفاده کند.

همچنین مشتریانی که عضو باشگاه و دارای کارتهای عضویت شرکت هواپیمایی مشخصی هستند، می توانند با شرایطی از این امکانات  Fast Track استفاده کنند. بعضی از ایرلاینها همچنین واحدی تحت عنوان لانج بیزینس یا لانج فرست کلاس دارند که مسافران کلاس های پروازی خاص از این امکانات استفاده می کنند.

 

لانژ فرودگاه چیست؟

گاها ممکن است در سفرهای طولانی از پروازهایی استفاده کنید که دارای یک یا چند توقف در فرودگاه‌های مختلف هستند. این توقف‌ها در برخی از پروازها طولانی و در برخی کوتاه هستند.
همچنین ممکن است پس از رسیدن به فرودگاه متوجه شوید که پرواز تأخیر دارد و بایستی چند ساعتی را در فرودگاه منتظر بمانید. منتظر ماندن در فرودگاه‌ها، به ویژه در شرایطی که پروازی طولانی مدت در پیش دارید، بسیار خسته کننده است.

بنابراین اکثر فرودگاه‌های معتبر و بزرگ در سراسر دنیا برای استفاده مناسب مسافران از زمان ترانزیت فرودگاهی یا تأخیر احتمالی، اقدام به ایجاد مکان‌هایی کرده‌اند که به اصطلاح “لانژ فرودگاهی” یا “سالن مسافران ویژه” نامیده می‌شوند. در این مکان‌ ها، مسافران می‌توانند تا رسیدن زمان پرواز، در محیطی آرام و به دور از هیاهو و شلوغی فرودگاه، استراحت کنند و از امکاناتی مانند تلویزیون، اینترنت رایگان، پذیرایی با انواع غذاها و نوشیدنی ها به صورت سلف‌ سرویس و اتاق استراحت همراه با سرویس حمام استفاده کنند.

در کنار سرویس سی آی پی در فرودگاه ها بخش مهم دیگری به مسافرین ارائه ی خدمت می کند که می توان گفت در کلیه ی فرودگاه های بین المللی  می توان از آن استفاده کرد. سرویس لانج یا لانژ فرودگاهی در ایران توسط فرودگاه امام خمینی قابل ارائه به مشتریان هست. مسافر در مدت توقف در پروازهای خروجی می تواند از سرویس لانج استفاده کند و از نوشیدنی و انواع غذا تا زمان پرواز بهره مند گردد. اینترنت رایگان، اتاق سیگار، نشریات و مجلات روز و … از سایر سرویس های قابل ارائه می باشد.

همچنین با رزرو خدمات فست ترک در کنار لانژ نیز میتواند از خدمات عبور سریع از گیت بهره‌مند شود. معنای لغوی فست ترک ،مسیر سریع یا عبور سریع است و همانطور که مشخص است در فرودگاه هم به مسیری سریع در مراحل پرواز بدون صف‌های طولانی و خسته کننده اطلاق می‌شود. در بسیاری از فرودگاه‌های خارجی این سرویس تحت عناوین متفاوتی ارائه می‌گردد در فرودگاه دبی که یکی از طرف قراردادهای شرکت تشریفات اختصاصی واران است این سرویس به نام مرحبا به مسافرین ورودی و خروجی فرودگاه دبی ارائه می‌شود. مسافرین محترم می‌توانند در منوی تشریفات فرودگاهی با انتخاب فرودگاه دبی از نرخ و خدمات مرحبا اطلاع یابند و تشریفات مرحبا را رزرو کنند.

 

انواع لانژ فرودگاهی کدامند؟

تا به اینجا متوجه شدید لانژ فرودگاه چیست؟ باید اضافه کنیم در فرودگاه‌ها، لانژ یا سالن های انتظار دارای انواع مختلفی هستند که متناسب با سلیقه و نیاز مسافران متفاوت می‌باشند. برخی از این لانژ‌ها بسیار لوکس و مجلل هستند و برای افراد خاص طراحی شده‌اند.

خدماتی که این لانژ‌ها ارائه می‌دهند، بسته به نوع و سطح لانژ، متفاوت است. برخی از این خدمات می‌تواند شامل وجود منوی غذا و نوشیدنی‌های با کیفیت، اتاق‌های استراحت با تجهیزات رفاهی، خدمات ماساژ و اسپا، اینترنت سرعت بالا، تلویزیون‌های بزرگ با فیلم‌ها و سریال‌های متنوع، فضاهای کاری مجهز و حتی استخرها و سرویس های ویژه باشد. برخی از انواع لانژ فرودگاه عبارت است از :

— لانژ فرست کلاس

مشخصا پرواز با فرست کلاس هزینه بیشتری را در بر می‌گیرد. بر همین اساس لانژ فرست کلاس نیز برای آسایش بیشتر مسافران در نظر گرفته شده است. ایرلاین‌ ها در ارائه خدمات فرست کلاس چه در پرواز و چه در لانژها با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. لانژ فرست کلاس نیز در ایرلاین‌هایی نظیر قطر از لوکس‌ترین لانژهای دنیا به شمار می‌آید.

— لانژ بیزنس کلاس

لانژ بیزینس کلاس یک بخش ویژه در فرودگاه می‌باشد. این بخش برای مسافرانی که از پروازهای بیزینس کلاس استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده است.

— لانژ کودکان

لانژ کودکان یک بخش ویژه در فرودگاه‌ها است که خدمات ویژه‌ای را برای کودکان فراهم می‌کند. این لانژ دارای محیطی پر از سرگرمی‌های مفرح و کودکانه بوده و یکی از انواع لانژ‌های موجود در فرودگاه‌های خارجی می‌باشد. در این لانژ، کودکان می‌توانند بدون همراه از خدمات و بازی ها استفاده کنند و تا سوار شدن به هواپیما اسکورت شوند. این امکان به والدین اطمینان می‌دهد که کودکانشان در حالتی امن و سرگرم در انتظار سوار شدن هوایپما هستند.

 

خدمات ارائه شده در لانژ فرودگاهی

خدمات ارائه شده در بیزنس لانژ فرودگاه هم برای پروازهای ترانزیت و هم ورودی به فرودگاه شامل موارد زیر می‌شوند: 

1- ارائه انواع غذاهای فینگرفود 

2- ارائه انواع نوشیدنی 

3- بیزینس سنتر 

4- اینترنت رایگان 

5- اتاق بازی کودکان 

6- اتاق استراحت 

7- امکان استحمام ( در بعضی از فرودگاه‌ها نظیر در دوحه و دبی )

8- فضایی برای نشریات و مجلات 

9- اتاق سیگار

 

لانژ در فرودگاه‌های مختلف

خدمات لانژ فرودگاهی در بیشتر فرودگاه ها مشابه است و فقط در بعضی از آیتم ها با یکدیگر متفاوت میباشد که به شرح زیر میباشد :

 

— لانژ فرودگاه بین‌المللی دبی

 

 

لانژ فرودگاه بین‌المللی دبی یکی از برجسته‌ترین فرودگاه‌های جهان است که برای مسافران خود 6 لانژ مختلف را فراهم کرده است. این لانژ‌ها یا سالن‌های انتظار از جمله لوکس‌ترین و شگفت‌انگیزترین در جهان به شمار می‌روند. با استفاده از سنگ مرمر و صندلی‌هایی که از چرم ایتالیایی ساخته شده‌اند، این لانژ‌ها به فضایی بی نظیر و زیبا دست یافته‌اند. همچنین، این سالن ها دارای امکاناتی چون حمام، سالن بار و سیگار، اتاق‌های استراحت شخصی و … می‌باشند. 

یکی از سرویس های قابل رزرو در لانژ فرودگاهی، مرحبا سرویس میباشد که با عقد قرارداد مستقیم واران با بخش تشریفات فرودگاه دوبی امکان رزرو این سرویس از ایران در اختیار مسافران قرار گرفته است این لانژها در تایم های 4 – 8 -12 ساله در پروازهای ترانزیت و خروجی قابل استفاده است. برای رزرو لانژ فرودگاه دبی میتوانید با شماره 02157736 تماس بگیرید. 

علاوه بر لانژ، سرویس MEET & GREET نیز در فرودگاه دوبی قابل رزرو است که همان سرویس فست ترک میباشد. 

 

— لانژ فرودگاهی دوحه 

 

 

یکی دیگر از لانژ‌های معروف در کشور قطر، لانژ فرودگاهی دوحه میباشد. این لانژ دارای امکانات بروز و مناسب یک لانج فرودگاهی است. انواع غذاهای آسیایی، اروپایی و عربی و نوشیدنی‌های متنوع از مزایای این لانج تشریفات دوحه است. امکان استحمام در مدت توقف در لانج دوحه نیز از دیگر مزیت های مسافران در پروازهای کشور قطر است.  

این لانژ در دو سطح قابل ارائه است که به شرح زیر میباشد :

— لانژ Al Maha  

— لانژ اوریکس Oryx  

تمام خدمات لانژ در این فرودگاه مانند سایر فرودگاه ها قابل ارائه است. 

در این فرودگاه سرویس MEET & GREET نیز در دو سطح Gold ( بدون لانژ ) و Platinum ( با ارائه خدمات لانژ ) ارائه میشود که خدمات متفاوتی را شامل میشود برای رزرو خدمات لانژ فرودگاه قطر و فست ترک فرودگاه المها میتوانید با کارشناسان مجموعه واران تماس بگیرید. 

— لانژ فرودگاهی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران

 

 

لانژ فرودگاهی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران یکی از بهترین و مجهزترین لانژ‌های کشور است. فضای شیک و مدرنی که در این لانژ مشاهده می‌شود همراه با ارائه خدمات متنوع و کیفیتی، سبب می‌گردد تا ساعات انتظار خسته کننده در فرودگاه به ساعات به یادماندنی و لذت بخش تبدیل شوند.

خدمات لانژ در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKIA) شامل موارد زیر است :

ارائه دسترسی به اتاق‌های استراحت که محیطی آرام و راحت را برای استراحت، کار فراهم می‌کنند. این لانژ‌ها معمولاً امکاناتی مانند وای‌فای رایگان، مواد غذایی و نوشیدنی‌های متنوع را فراهم میکند برای رزرو سرویس فست ترک و لانژ فرودگاه امام میتوانید با کارشناسان واران تماس بگیرید.

 

 

— لانژ فرودگاه استانبول 

لانژ IGA و لانژ بیزینس کلاس ترکیش دو لانژ زیبا با امکانات و خدمات مناسب در فرودگاه استانبول هستند.  همچنین سرویس فست ترک در فرودگاههای ترکیه نیز ارائه می شود و در فرودگاه جدید استانبول خدمات فست ترک توسط شرکت IGA به همه ی مسافران قابل ارائه است. مطمئنا در صورتی که به این فرودگاه سفر داشته اید میزهای مخصوصی در بعضی از ورودی ها و همچنین کنار بعضی از گیت های گذرنامه مشاهده می کنید که مسافر در صورتی که از قبل رزرو کرده باشد می تواند از این خدمات استفاده کند.