تفاوت VIP و CIP چیست؟

تفاوت VIP و CIP چیست؟
2.8/5 - (22 امتیاز)

CIP یا Commercial Important Person کیست ؟

واژه Commercial یا تجاری مشخص کننده هویت و تفاوت اصلی افراد است، یعنی شخصی یا مسافری که با عنوان CIP در محلی پذیرایی می شود از نظر جایگاه تجاری ارزش بالایی دارد برای مثال مدیرهای کارخانجات ، مدیران تیم های فوتبال ، تاجرها ، مدیران استارتاپ های بزرگ و افرادی از این نوع در این دسته بندی قرار می گیرند. این اصطلاح در تعدای از کشورها از جمله ایران رواج یافته است در ترکیه و آذربایجان هم از عبارت CIP استفاده می شود. و اما تفاوت VIP و CIP چیست؟ 

اگر افراد مهم یا همان CIPها را از لحاظ مسافرت و توریسم مورد بررسی قرار بدهیم، برای این قشر امکاناتی اختصاص داده می شود که کاملا متفاوت از مسافرین معمولی است، لکن این به این معنی نیست که کسانی دیگر نمی توانند از سی ای پی استفاده کنند.خدمات CIP که به این افراد ارائه می شود، شامل موارد زیر است :

خدماتcip در تعریق عمومی: 

خدمات فرودگاهی شامل ( اخذ کارت پرواز مسافر، حمل بار و چمدانها ، پذیرایی در سالن اختصاصی،قسمت بازرسی اختصاصی، انتقال از پای پرواز تا سالن اختصاصی و برعکس با خودروی ویژه).
خدمات هتل ( کارت خیر مقدم رسمی ، دسته گل در اتاق ، شیرینی ، میوه جات و … ).
خدمات سالن همایش ( رزرو نزدیکترین صندلی ، میز پذیرایی ، شیرینی و میوه جات و … ).
خدمات ویزا برای مسافران ورودی و خروجی
خدمات حیوانات در پروازها و در فرودگاه
خدمات مستقبلین و مشایعین در سالن های تشریفات
خدمات تشریفات رسمی از جمله خودروهای اختصاصی
و …

در سالهای اخیر استفاده از کلمه ی cip برای نام گذاری رستوران و نمایشگاه و … رواج داشته است. در اینجا هدف ما توضیحاتی در خصوص CIP در فرودگاه و خدماتی که این بخش از فرودگاه برای افراد مهم تجاری ارائه می دهند است. بنابراین سی آی پی به بخشی از فرودگاه اطلاق می شود که به مسافران خدمات ویژه ای ارائه می دهد. این خدمات با پرداخت هزینه همراه است. به همین دلیل اینکه مسافر چه جایگاه اجتماعی ای داشته باشد اهمیتی ندارد. صرف پرداخت هزینه بابت سرویس ملاک ارائه این خدمات است. 

تشریفات اختصاصی فرودگاه یا CIP چیست؟ 

این الزام وجود ندارد که شما حتما یک شخصیت تجاری قوی باشید که برای شما امکانات CIP یا VIP دریافت شود. شما می توانید هزینه این خدمات را پرداخت کنید و تبدیل به یک شخص CIP شوید . اساسا وقتی صحبت از VIP یا CIP می شود اگر شخصیت های سیاسی را کنار بگذاریم، تفاوت در هزینه های پرداختی توسط مسافرین یا افراد مختلف است که مهم بودن آنها را نشان می دهد. در نظر داشته باشید که خدمات CIP و VIP بسته به نوع خدمات درخواستی شما، هزینه پرداختی، امکانات محل و … متفاوت است.

قطعا وقتی صحبت از رزرو cip فرودگاه مهرآباد می شود بسیار بسیار متفاوت تر از چیزی خواهد بود که شما در فرودگاه هایی مثل اسخیپول آمستردام دریافت می کنید. همچنین در بعضی از فرودگاههای داخلی مفهموم سی ای پی با سایر فرودگاهها از نظر امکانات و سرویس ها متفاوت است. البته این تفاوت چشم گیر نیست. به عنوان مثال در فرودگاه مهرآباد بخش سی آی پی در داخل ترمینال شماره یک قرار دارد و همانند cip فرودگاه امام ساختمان مجزایی ندارد. امام در سایر خدمات یکسان است. مثالی دیگر نیز سالن سی ای پی فرودگاه کیش است که هم بخش vip و هم بخش cip با هم ادغام شده اند و محدودیت هایی را به وجود آورده است. 

 

VIP یا Very Important Person چیست ؟

تقریبا خدماتی که به افراد VIP و CIP ارائه می شود یکسان است اما افراد VIP با توجه به اهمیت سیاسی و یا شخصیت ها خدمات امنیتی و ملاحضاتی را نیز در بر دارند. برای مثال برای افراد VIP علاوه بر امکاناتی که در CIP دریافت می کنند، مواردی مثل محافظ شخصی ( Bodyguard ) ، جایگاه های اختصاصی ، دوربین های نظارتی و امنیتی ، حمل اسلحه و … می تواند باشد. که معمولا این دسته از افراد شامل سفرا، نمایندگان مجلس، هیئت دولت، معاونان وزیر و … می شود. جالب است بدانید که واژه VVIP یا Very Very Important Person که درجه بالاتری از لحاظ امکانات و امنیت از هر لحاظ دارد، بیشتر برای سفرهای مقامات بسیار بلند پایه سیاسی مثل رئیس جمهورها انجام می شود، بالاتر از VIP محسوب می شود.

تفاوت cip و vip

خدمات vip بر حسب فرودگاه متفاوت است. در فرودگاه امام خمینی سالن vip در مجاورت سالن cip قرار دارد. لکن به گفته ی مسافران سیاسی امکانات بخش cip بهتر و به روزتر از وی آی پی فرودگاه بین المللی امام خمینی است. به همین دلیل در پاره ای از مواقع برای استقبال و یا بدرقه ی با کیفیت بالاتر مقامات سیاسی از بخش سی ای پی استفاده می کنند. هر ساله سازمانهای دولتی و مقامات بلند پایه در جریان مسافرت های مهمانان خود از بخش سی آی پی فرودگاه امام استفاده می کنند و در موارد معدودی از بخش vip استفاده می شود.

در فرودگاه رشت و فرودگاه کیش بخش cip و vip ادغام شده اند و هر دو نوع مسافر از این یک سالن استفاده می کنند. البته در داخل سالن فضاهایی را برای مسافران وی آی پی به صورت اختصاصی جدا کرده اند. همچنین این امر باعث شده محدودیت هایی در بخش مسافرین سی ای پی به وجود بیاید. به عنوان مثال زمانی که مسافران سیاسی بلند پایه قصد استفاده از این بخش را دارند اجازه ی ورود مسافران سی ای پی به سالن داده نمی شود به دلایل امنیتی. 

2.8/5 - (22 امتیاز)

ارسال دیدگاه