پنج مهارت جدید برای دنیای پساکرونا

کرونا و دنیای پس از آن

دنیای پساکرونا اصطلاحی که این روزها زیاد می شنوید و اما منظور صاحب نظران از این کلمه چیست؟ 

 تقسیم زندگی کاری و شخصی به «دوران پیش از کرونا و پس از کرونا» از بحث های داغ این روزهای محفلهای مختلف اعم از اشخاص و شرکتهاست. پدیده ای که جهان را به یکباره مبهوت کرد .پدیده ای که شاید برای درک آن می بایست موضوعات و سرفصل های زیادی را در کنار هم قرار داد تا به نتیجه ای نسبی رسید. آیا بشر امروز بیش از حد به خود و علم مغرور شده بود یا می توان این اپیدمی را یک اتقاق قابل پیش بینی توصیف کرد. گذشت زمان جواب بسیاری از سوالات ما را خواهد داد.

همانطور که اگر به تاریخ نگاهی گذرا داشته باشیم تحلیل آن برای اندیشمندان و تحمل آن برای عامه جامعه قابل پذیرش تر خواهد بود. قاعدتا شرایط چامعه و مردم در دوران پس از کرونا با قبل از آن از جنبه های مختلف قابل بحث و بررسی است. بی شک بسیاری از مردم به این نتیجه رسیده اند که می بایست در زندگی خود تغییراتی را اعمال کنند تا بتوانند در موارد اضطراری که در آینده محتمل به نظر می رسند قوی تر و به شکلی مناسب ظاهر شوند تا زندگی حرفه ای و شخصیشان با کمترین آسیب مواجه شود. 

در اینجا می خواهیم در مورد زندگی کاری افراد و نیازهای آن در جهان پساکرونا تحلیلی داشته باشم و سایر جنبه های این بحران را به متخصصین امر بسپاریم. 

از بین رفتن شغلها

تعداد زیادی از مردم به بدلیل کروناویروس شغل خود را از دست داده اند و یا ادامه کار آنها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. با شیوع ویروس کرونا تنها تعداد کمی از تجارتها و شغلها همچنان به کار خود ادامه دادند و خلل آنچنانی در کار آنها ایجاد نشد. و این همه ی این شغلها قریب به اتفاق بر پایه ی اینترنت و فضای مجازی فعالیت داشتند. مثال های زیادی را از این مشاغل می توان ذکر کرد. 

اپلیکیشن و سایتهای فروش مواد غذایی (سوپرمارکت آنلاین), سایتهای فروش میوه, خشکبار, لوازم آرایشی و بهداشتی,فروش فرش, فیلم و بازی های کامپیوتری و…

کانال های تلگرام و صفحه های اینستاگرام فروش و تبلیغات برای محصولات متنوع و حتی فروش خدمات, دوره ها و آموزشهای آنلاین و…

در این میان طیف سنتی و تجارتهای آنان دچار مشکلات جدی شد و تعطیلی آنان را به همراه داشت. درحالی که به دلیل شرایط پیش آمده ذائقه ی مردم اجبارا به سمت سرویس های آنلاین رفت و همین موضوع باعث رشد چشم گیر آنان شد. 

آقای سینا الماسی یکی از ایرانیان مقیم آمریکا (شاغل در آمازون) در یک مصاحبه اعلام کرد. تنها ۴۸ ساعت بعد از قرنطینه در کشور ایالات متحده دو سوم کسب و کارهای این کشور بر بستر آنلاین به فعالیت ادامه دادند و حتی دو روز بعد از اعلام قرنطینه کلیه ی مراکز آموزشی از بستر آنلاین به فعالیت خود ادامه دادند.

همانطور که در خبرها شنیده اید مالک آمازون (جف بزوس) اعلام کرد شرایط کرونا باعث رشد چشمگیر تجارت آنلاین علی الخصوص وب سایت آمازون شده است. سود ۱۸ درصدی سهام معادل ۲۴ میلیارد دلار را برای وی به ارمغان آورده است و باعث اشتغال زایی برای ۱۰۰,۰۰۰ نفر شده است.

در ایران بر اساس تحلیل های صورت گرفته سهم بخش حمل و نقل و سرگرمی در بازار کرونا رشد چشمگیری داشته است و باعث ایجاد اشتغال شده است. کرونا باعث نابودی شغل های بسیاری در ایالات متحده, ایران و سایر کشورها شده است

در مقام مقایسه می بایست دوران کرونا را در دو قالب بررسی و ارزیابی کرد: 

۱. شیوع اپیدیمی با در نظر گرفتن بسترهای آنلاین و تاثیرات مثبت آن
۲. شیوع اپیدیمی با فرض عدم دسترسی به بسترهای آنلاین

مطمئنا بسیاری از مردم با این نظر متفق القول هستند که با وجود اینترنت چه از نظر دسترسی به امکانات,سرگرمی و گذراندن وقت و چه از نظر ایجاد اشتغال در بعضی از شغلها, مقابله با شیوع ویروس کرونا و تحمل قرنطینه خیلی بهتر و راحت تر شده است. در صورتی که این شرایط در خیلی دیگر از مشاغل ایجاد می شد می توانست باعث نجات بسیاری از تجارتها و شغل ها شد و حتی در مواردی فرصت های شغلی جدیدی ایجاد کند. 

پیشنهاداتی که در خصوص مهارتهای لازم برای دوران پس از کرونا از کارشناسان می شنویم تقریبا در یک قالب مشخص می گنجد. در اینجا سعی داریم تعدادی از این پیشنهادات را با استدلال های مشخص شرح دهیم. این پیشنهادات شامل پنج مهارتی است که در مدت مشخصی می توانید با آموزش در خانه یاد بگیرید. و در آینده از آنها استفاده کنید هرچند پیشنهاد ۵ مهارت به معنی یادگیری همه ی آنان نیست بلکه در صورتی که حتی یکی از این پنج مهارت را بیاموزید می تواند در دنیای پساکرونا به شما کمک کند:

۱. برنامه نویسی 

از مهارتهایی که پایه و اساس تجارت های آینده بشر را شکل می دهد برنامه نویسی یا در اصطلاح Coding Skill است. برنامه نویسان این روزها نه تنها دچار مشکلات ناشی از کرونا نشدند بدلیل هجوم سیستم های سنتی برای راه اندازی وب سایت و ساخت اپلیکیشن با افزایش حجم کاری نیز مواجه شده اند. این روزها برنامه نویسان به سادگی دروکاری می کنند و پروژه هایشان را در خارج از محل کار و در منزل فقط با یک کامپیوتر انجام می دهند.

در حال حاضر تعدادی از سایت ها همانند : Ponisha و پارسکدرز که شغل ها و پروژه های زیادی را برای برنامه نویسان فراهم می کنند دارای ترافیک کاری هستند. در صورتی که به یکی از زبانهای برنامه نویسی PHP, وردپرس, asp.net و … مسلط باشید می توانید به راحتی شغلی داشته باشید. این زمان فرصت مناسبی است برای یادگیری یکی از این زبانهای برنامه نویسی در جهت کمک به یافتن شغلی مناسب و یا در جهت بهبود کسب و کار خود. دوره های آموزشی آنلاین زیادی در حال حاضر در سایتهای معتبر وجود دارد و می توانید از یوتیوب نیز این آموزشها را مشاهده کنید. 

۲. دیجیتال مارکتینگ

از دو دهه پیش کم کم  دیچیتال مارکتینگ Digital Marketing به عنوان زیر مجموعه مفاهیم بازاریابی و مدیریت تبلیغات وارد شد. با توجه به گسترش استفاده از اینترنت و زمان آنلاین بودن کاربران در فضای مجازی این مفهوم رشد چشم گیری پیدا کرد.

همه ی ما امروزه از طریق گوشی های موبایل به منبعی نامتنهای از اطلاعات دسترسی داریم و از آن استفاده می کنیم. و روزانه با آن در ارتباط هستیم. در حال حاضر مفهوم دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک دانش و تخصص به روز مورد توجه قرار گرفته است و علاوه بر واحدهای دانشگاهی دارای دوره های مستقل آموزشی نیز هست.

به عبارت ساده تعریف دیجیتال مارکتینگ شامل استفاده از ابزارهای اطلاعاتی نظیر: موبایل,وب سایت, شبکه های مجازی و سایر ابزارهای دیجیتال در جهت تبلیغات و بازاریابی است. نمودهای عینی تعریف بالا را شما هر روز در گوشی موبایل خود می بینید. صفحات اینستاگرام افراد مشهور یا اصطلاحا سلبریتی ها بشدت مشغول جذب مخاطب با روشهای گوناگون در جهت تبلیغات محصولات و خدمات و کسب درآمد هستند.

همچنین سایر صفحات تخصصی و یا مربوط به بیزینس مشخصی در حال تبلیع برای محصول خود و جذب مشتریان هستند. کانال های تلگرامی با هدف های مختلف مانند آموزش زبانهای خارجی و … سهم مناسبی از بازار را دارند. تبیلغ یک کالا یا خدمت در کنالها و صفحات اینستاگرام گاها تا میلیونها تومان برای دارنده ی آن صفحه درآمد و سود ایجاد می کند. بنابراین یادگیری ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در این ایام می تواند به عنوان یک مهارت شما را برای دنیای پساکرونا آماده کند. 

۳.دورکاری

بسیاری از صاحبان مشاغل در بحران پیش آمده مجبور به تعدیل نیرهایشان شده اند و تعداد زیادی به صورت دورکاری مشغول به کار هستند. در این میان با توجه به شرایط پیش آمده و تبعات آن مدیران کسب و کارها به دنبال برون سپاری بخش های مختلف خود خواهند بود.

در این بحران مدیران به این نتیجه رسیده اند که خیلی از قسمت های فعالیتشان را می توانند به صورت دورکاری به افراد و گروهها واگذار کنند. و صرفا گزارش عملکرد از آنان دریافت کنند و در بسیاری از هزینه های خود صرفه جویی کنند. ار شما مهارت دورکاری را بیاموزید و بتوانید وظایفتان را آنلاین و یا از طریق تلفن موبایل خود انجام دهید در آینده می توانید به امکان ادامه فعالیت امیدوار باشید.

شرکتها در زمینه های فروش بیشتر به دنبال افرادی هستند که به صورت پورسانتی کار کنند. و در مورد انجام سایر موارد, پروژه ای به فعالیت ادامه دهند. شرکتها در ساختارهای خود در حال تجدید نظر هستند و تکنولوژی نیز به آنها کمک می کند.

اگر مستند «کارخانه آمریکایی» ساخته ی Steven Bognar و Julia Reichert که پروسه ی بازسازی یک کارخانه متروکه را نقل می کند, مشاهده کنید به وضوح به بیننده چگونگی تاثیر تکنولوژی و جایگزینی نیروی کار با رباتها را به نمایش در می آورد. بنابراین ما در سالهای پیش رو با تغییرات زیادی در شغل ها روبرو خواهیم شد و یکی از مهارتها یافتن راه حل هایی برای دورکاری در شغل و تجارت است. 

۴. مدیریت پروژه

همانطور که در بالا اشاره شد شرکتها به دنبال برون سپاری بخش های مختلف خود هستند و در این راستا به نیروهایی نیاز دارند که بتوانند مدیریت این امور را بدست بگیرند. در اصطلاح مهارت مدیریت پروژه را به خوبی یاد گرفته باشند. توانایی مدیریت پروژه با یادگیری فنونی نظیر اسکرام, اجایل و سایر متدهای مدیریت پروژه از روشهای موثر و قابل توجه است.

توانایی مدیریت پروژه چه در زمانی که کارمندها به صورت فیزیکی در محل کارشان حضور داشته باشند و چه به صورت دورکاری حائز اهمین است. لکن در شرایطی که افراد به صورت دورکاری (Remote) فعالیت دارند اهمیت توانایی های مدیران پروژه های در جهت پیشرفت برنامه ها از اهمیت دوچندان برخوردار است. توانایی مدیریت پروژه چه صاحب تجارت خود باشید و چه برای شرکتها کار کنید بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. 

۵. توانایی نگارش مقاله

شبکه های اجتماعی, وب سایتها, اپلیکیشن ها و سایر ابزارها در فضای مجازی به تولید محتوا نیاز دارند. این نیاز نه به صورت مقطعی بلکه به صورت دائمی خواهد بود ما در خصوص یک پست یا یک نوشته ی ساده صحبت نمی کنیم. بلکه در خصوص هزاران مطلبی که روزانه برای این ابزارها تولید می شود صحبت می کنیم. در میان حجم وسیعی از داده ها و اطلاعات تجارتها نیاز دارند صدایشان در دنیا شنیده شد و این صرفا با تولید محتواههای ارگانیک و دسته اول امکان پذیر است.

بازار محتوا به شدت رقابتی و بحرانی است. شرکتها به اشخاصی جهت معرفی و نوشتن سناریوهایی برای فعالیتشان نیاز دارند. شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام, تلگرام, فیس بوک و… روزانه صحنه ی رقابت شدید بازار برای تصاحب مشتریان آنلاین است. کسانی که مهارت نگارش مقاله و تولید محتوا را داشته باشند بازار همیشگی ای خواهند داشت. این مهارت همانطور که میدانید با مفاهیم دورکاری و عدم نیاز به حضور فیزیکی در شرکتها به آسانی تطابق دارد .

حتی در کشور سایتهای بسیاری این امکان را فراهم کرده اند که افرادی که تولید محتوا انجام می دهند می توانند توانایی خود را در معرض فروش قرار دهند و شرکتها به راحتی سفارش های زیادی را برایشان ارسال کنند. این مهارت حتی اگر در دورترین نقاط کشور سکونت داشته باشید امکان انجام را دارد. لکن در ابتدای امر می بایست یاد بگیرید به چه شکل و با چه ساختاری یک متن خوب را تولید کنید متنی که خاصیت تجاری داشته باشد. 

هشدار کرونا در سالهای آتی شاید تکرار شود, توانایی بشر در وفق دادن خود با اتفاقات محیط پیرامونش از دلایل رشد و پیشرفت و عدم انقراض نسل بشر است. بر اساس بسیاری از پیش بینی ها علاوه بر اتفاقات ناگهانی مانند بحران کرونا, تکنولوژی ها و پیشرفت های بشر زندگی این گونه ی حیات را در دهه های آینده با تغییرات فراوانی روبرو خواهد کرد. از این رو یادگیری مهارتها و ویژگی هایی که بشر دهه های آینده بتواند در آن به زندگی ادامه دهد بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

با قدرت گرفتن هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل تحت تاثیر شدید قرار خواهند گرفت و بسیاری از شغل ها از بین خواهند رفت و به رباتها واگذار خواهند شد. به همین دلیل بشر باید با آینده پژوهی و توانایی وفق دادن خود با شرایط جدید به پیشواز این تحولات برود تا بتاند در دنیای جدید نقش آفرینی کند. 

نگارش: هاشم درویشی

4 دیدگاه برای ”پنج مهارت جدید برای دنیای پساکرونا

ارسال دیدگاه