پرداخت عوارض خروج در سال 1403

پرداخت عوارض خروج در سال 1403
3.6/5 - (9 امتیاز)

عوارض خروج در CIP فرودگاه امام 

در بسیاری از کشورها مفهوم عوارض خروج از کشور وجود ندارد و در تعدادی دیگر صرفا عوارض پرواز از مسافر دریافت می شود که مبلغ آن بر روی بلیط مسافر در نظر گرفته می شود. ایران و ترکیه از معدود کشورهایی هستند که علاوه بر دریافت عوارض پرواز از مسافر، عوارض خروج از کشور نیز دریافت می کنند. قانون عوارض خروج ابتدا در سال 1364 برای جبران کسری بعضی از هزینه های جنگ تحمیلی توسط مجلس تصویب شد. و مبلغ آن در ابتدا 50.000 ریال بود. در بسیاری از کشورها عوارض از نوزادان و کودکان دریافت نمی شود اما در ایران از همه ی سنین عوارض خروجی دریافت می گردد. 

با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران کلیه ی مسافران با ملیت ایرانی (حتی اگر اقامت کشوری دیگر را داشته باشند) موظف به پرداخت در هر با خروج از کشور هستند. به عبارتی هر ایرانی حتی افراد زیر دو سال (نوزاد) در طول سال هر زمان قصد خروج از مرزهای زمینی یا هوایی را دارد موظف است عوارض خروج خود را از طریق روشهای پرداخت (که به آن اشاره خواهد شد) پرداخت نمایند.

پرداخت از طریق بانک های عامل

تا پیش از سال 1395 پرداخت عوارض خروج به صورت نقدی و در بانکهای عامل در فرودگاه (بانک ملی و سامان) صورت می گرفت اما از این سال بانک ملی سامانه پرداخت الکترونیک جهت پرداخت عوارض خروج از کشور را راه اندازی کرد در ابتدا این سامانه با مشکلات زیادی همراه بود اما با گذشت زمان مشکلات قطع و وصلی آن برطرف شد و در حال حاضر دستگاههایی که شبیه عابر بانک هست در فرودگاه تعبیه شده است. 

عوارض خروج از کشور
پرداخت عوارض با دستگاههای اتوماتیک مستقر در فرودگاه

در بخش cip فرودگاه امام خمینی نیز همانند ترمینال عمومی برای مسافران امکاناتی در جهت پرداخت عوارض خروج از کشور در نظر گرفته شده است. تا پیش از الکترونیکی شدن پروسه ی پرداخت عوارض، پذیرش سی آی پی هزینه مربوط به عوارض را به صورت نقدی از مسافر دریافت می کرد. توسط پرسنل سی ای پی به بانک پرداخت می شد و رسید آن به مسافر تحویل می شد.

بعد از الکترونیکی شدن پروسه ی عوارض خروجی مسافر با کارت بانکی می توانست با وارد کردن کد ملی عوارض خروج خود را پرداخت کند. و رسید آن را تا زمان عبور از بخش گذرنامه به همراه داشته باشد. 

سابقا مبلغ عوارض خروج از کشور ثابت بود و مسافر در هر بار خروج یک مبلغ ثابتی را پرداخت می کرد. لکن از سال 1397 بر اساس مصوبه ی مجلس شورای اسلامی به صورت پله ای و با هر بار خروج از کشور افزایش می یابد. همچنین در دو اسل اخیر هر سال شاهد افزایش این نرخ ها هستیم.

عوارض خروج ورزشکاران تیم‌های ملی که با مجوز وزارت ورزش و جوانان به مسابقات برون‌مرزی اعزام می‌شوند برای هر مرحله خروج، با نرخ عوارض مرحله اول خروج محاسبه و أخذ می‌شود.

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1403

بار اول: 520.000.000 ریال

بار دوم: 6,000,000 ریال

بار سوم و بعد از آن: 8,000,000 ریال

همچنین در رابطه با نحوه دریافت ارز مسافرتی در مقاله دیگرمان بخوانید.

روش های پرداخت:

 1. از طریق وب سایت سداد بانک ملی
 2. از طریق دستگاههای اتوماتیک پرداخت عوارض در فرودگاه
 3. از طریق مراجعه به شعبات بانک ملی در سطح شهر

3.6/5 - (9 امتیاز)

11 دیدگاه برای ”پرداخت عوارض خروج در سال 1403

 1. این همه عوارض خروج روزانه میره تو حساب دولت مثل باقی پولها و بودجه ها میره تو جیب آقایون و آقازاده ها که یک وقتی زندگی بهشون سخت نگذره تو دنیا اگه تو یک چیز اول باشیم فساد مالی و اقتصادی و اختلاس و مدیران بیسوادی هست که حتی میتونیم برای خروج از کشور بفرستیم یک ریال هم عوارض ازشون نمیگیریم

  1. با سلام

   از موارد لازم برای پرداخت عوارض خروج در سامانه سداد تلفن همراه صاحب کد ملی، بچه ۴ یا ۵ ساله که تلفن همراه نداره.چطور بدون شماره همراه عوارض رو پرداخت کنیم؟

  2. برلی خروج از بچه عوارص می گیرند ولی ارز دولتی بهش تعلق نمیگیره چه تناقصی

 2. سلام،عذر میخواهم، ایا دربرگشت از دبی به تهران بایستی عوارض خروج پرداخت کنیم؟ اگه بلی مبلغش چقده

  1. درود بر شما
   خیر برای ورود به ایران نیازی به پرداخت عوارض نیست

 3. سلام . ارز دولتی وقتی به بالای ۱۲ سال وزیر ۱۸ سال تعلق نمیگیره پس عوارض خروج هم نباید تعلق بگیره

ارسال دیدگاه