قوانین حمل و نقل حیوانات در هواپیما ( مدارک حمل حیوان خانگی به خارج از کشور )

قوانین حمل و نقل حیوانات در هواپیما ( مدارک حمل حیوان خانگی به خارج از کشور )
3.3/5 - (3 امتیاز)

از نگرانی‌های خیلی رایج مسافرانی که حیوان خانگی دارند نحوه‌ی مسافرت و قوانین و مقررات ایرلاینها در خصوص پرواز است. بسیاری از ما حیوانات خانگی داریم که سلامت و همراهی آن‌ها در سفر برایمان بسیار حائز اهمیت است. اما همواره محدودیت هایی در رابطه با حمل و نقل حیوانات به ویژه در ایران وجود دارد از این رو قصد داریم در این اینجا به بررسی شرایط ورود حیوانات خانگی به داخل هواپیما بپردازیم، چنانچه قصد سفر با حیوان خانگی خود را دارید توصیه می کنیم تا آخر این مقاله را مطالعه کنید.

 

راه های حمل حیوانات خانگی به وسیله هواپیما

به طور کلی دو روش برای حمل حیوانات خانگی در سفر های هوایی وجود دارد که عبارتند از موارد زیر:

از طریق پایانه های مسافربری (با همراه)

در این شیوه حیوان خانگی شما با همان پروازی که شما می‌روید سفر می‌کند، البته این مورد را با همراهی حیوان در داخل کابین ها اشتباه نگیرید، معمولاً به دلیل عدم توانایی کنترل حیوانات در شرایط اضطراری اجازه ورود به داخل کابین مسافران به آن ها داده نمی شود.

 

از طریق پایانه های باربری (کارگو یا بدون همراه) 

اگر به هر علتی نمی توانید با حیوان خود سفر کنید، نگران نباشید شرکت های هواپیمایی برای چنین شرایطی خدمات کارگو را در نظر گرفته اند. شما با استفاده از این خدمات می توانید به سادگی حمل حیوان خانگی به خارج از کشور را از طریق پایانه‌های باربری به کشور یا شهر مقصد انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انتقال حیوانات خانگی در فرودگاه امام خمینی با شماره فرودگاه امام خمینی تماس حاصل کرده و اطلاعات لازم را بدست آورید.

 

چگونه حیوانات خانگی را با خود به سفر ببریم؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، برای حمل حیوانات در طول سفر محدودیت هایی وجود دارد علت وجود این محدودیت‌ها پیچیدگی حمل حیوانات برای ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی می‌باشد، از طرفی نیز صاحبان حیوانات از ایرلاین‌ها توقع دارند که پت‌هایشان در بهترین و ایده آل ترین شرایط حمل شوند. در ادامه لیستی از این کار ها را مشاهده می کنید:

– ارائه مدارک پزشکی در فرودگاه مبدأ

– فراهم نمودن شرایط پذیرش حیوانات خانگی

– توجه به قوانین حمل و نقل حیوانات در ایرلاین انتخابی

– رعایت قوانین کشور مقصد

 

مدارک پزشکی مورد نیاز برای حمل حیوان خانگی به خارج از کشور در فرودگاه مبدأ

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ارائه مدارک پزشکی به فرودگاه مبدأ یکی از اصلی‌ترین مراحل برای قوانین حمل حیوانات با هواپیما به شمار می آید، این مدارک باید پیش از سفر به فرودگاه تحویل داده شود در ادامه لیستی از مدارک مذکور را مشاهده می کنید.

– اصل گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی که توسط دامپزشکی دولتی کشور مبدا یا مقصد صادر شده باشد

– تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه برای سفر های خارجی

– مدارک معتبر مربوط به واکسیناسیون

– شناسنامه و یا کارت میکروچیپ

– پاسپورت حیوان خانگی

– گواهی تیتر هاری

– مدارک انگل تراپی

– اصل رسید پرداخت هزینه های حمل و نقل حیوان

– تکمیل شده فرم درخواست حمل و نقل حیوان خانگی (موجود زنده) 

 

 

حمل  چه حیوان خانگی به خارج از کشور ممکن است؟

حیوانات خانگی : سگ‌ها، گربه‌ها، خرگوش‌ها، سنجاب‌ها و پرندگان از جمله حیوانات خانگی هستند که می‌توانند به عنوان همراه مسافر یا از طریق بخش کارگو حمل شوند.

حیوانات آبزی : میگوها، خرچنگ‌ها و ماهی‌های آکواریومی نمونه‌هایی از حیوانات دریایی هستند که بیشتر از طریق کارگو منتقل می‌شوند.

حیوانات زینتی : طوطی‌ها، قناری‌ها، کبوترها و ماهی‌های زینتی به دلیل زیبایی و ارزش خاص خود، اغلب از طریق کارگو حمل می‌شوند.

چهارپایان بزرگ : گوسفندها، گاوها، اسب‌ها و شترها که بیشتر برای مقاصد کشاورزی و مسابقات منتقل می‌شوند، از طریق کارگو حمل می‌گردند.

حیوانات باغ‌وحش و نمونه‌های خاص : شیرها، خرس‌ها، پلنگ‌ها و فیل‌ها که معمولاً برای نگهداری در باغ‌وحش‌ها یا مراکز حفاظت از حیوانات منتقل می‌شوند، از طریق کارگو جابجا می‌شوند.

حیوانات سیرک بین‌المللی : این دسته از حیوانات که برای اجرا در سیرک‌های سراسر جهان منتقل می‌شوند، نیز از طریق کارگو حمل می‌گردند.

گونه‌های در معرض انقراض : حمل حیواناتی که در خطر انقراض قرار دارند، معمولاً با هدف حفاظت و بازسازی جمعیت آن‌ها انجام می‌شود و از طریق کارگو صورت می‌گیرد.

دوزیستان با خواص درمانی : زالوها که برای مقاصد پزشکی و درمانی استفاده می‌شوند، می‌توانند از طریق کارگو حمل شوند.

سگ‌های آموزش‌دیده : سگ‌های پلیس و سگ‌های زنده‌یاب که برای مقاصد امنیتی و جستجو و نجات آموزش دیده‌اند، اغلب از طریق کارگو منتقل می‌شوند.

 

قوانین حمل حیوانات با هواپیما

در قسمت های پیش ذکر کردیم که به منظور جا به جایی حیوانات خانگی به وسیله هواپیما باید شرایط پذیرش آن ها را فراهم کنید از جمله مهم ترین این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. دریافت کد AVIH از دفتر فروش بلیط هواپیما

2. برای جا به جایی توله سگ و توله گربه باید حداقل 10 ماه از زمان تولد آن‌ها گذشته باشد ( این مورد به کشور مبدأ بستگی دارد و باید بدانید که در برخی از کشور ها حداقل سن مورد نیاز 12 ماهگی می باشد)

3. بر اساس قوانین کشور ایران هر مسافر می‌تواند حداکثر دو قلاده سگ یا گربه و یا 10 قطعه پرنده حمل کند.

4. ایرلاین‌های مختلف اغلب از پذیرش حیوانات بیمار، پیر و یا وحشی خودداری می‌کنند.

5. کسانی که قصد حمل حیوان خود را دارند باید حدود سه ساعت پیش از موعد پرواز در فرودگاه حاضر شده و نسبت به تحویل دادن حیوان خانگی خود اقدام نمایند.

6. اغلب ایرلاین ها از پذیرش حیوانات بسیار گران قیمت یا دارای ارزش معنوی بالا خودداری می کنند و در صورت پذیرش نیز هیچ مسئولیتی بر عهده نمی‌گیرند.

7. شرکت های هواپیمایی از پذیرش حیوانات وحشی، آبزیان، پیله حشرات، جوجه پرندگان تنها و همچنین حیوانات 

در صورتی که قصد ورود حیوان خانگی به گمرک امام را دارید در مقاله قوانین گمرک فرودگاه امام بیشتر در این باره بخوانید.

 

آیا برای حیوانات خانگی باید بلیط هواپیما بخریم؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با حمل و نقل حیوانات باید بدانید این است که نیازی به خرید بلیط مجزا برای آن‌ها ندارید و هزینه جا به جایی حیوانات با توجه به وزن آن ها محاسبه می‌شود و این هزینه بر روی بلیط شما به عنوان اضافه بار ثبت می‌شود، البته در نظر داشته باشید که باید پیش از سفر جای مخصوص نگهداری حیوانات در هواپیما را رزرو کرده و از ایرلاین انتخابی خود تأییدیه بگیرید.

 

قوانین حمل و نقل حیوانات در ایرلاین های مختلف 

جالب است بدانید که قوانین حمل و نقل حیوانات در ایرلاین های مختلف متفاوت بوده و قانون جامعی در این رابطه وجود ندارد در این بخش از مقاله به بررسی قوانین حمل و نقل حیوانات در ایرلاین‌های مختلف خواهیم پرداخت، شما می‌توانید قوانین مربوط به ایرلاین انتخابی خود را مطالعه کنید. البته برای حمل حیوانات با هواپیما لازم است از قوانین فرودگاه مقصد نیز اطلاعات کافی داشته باشید. در مقاله ” شرایط ورود و خروج به ترکیه ” در مورد شرایط پذیرش این فرودگاه توضیحات کامل را داده‌ایم.

 

–قوانین حمل حیوان با هواپیمایی ایران ایر

– امکان حضور حیوان در کابین مسافران وجود ندارد.

– حیوانات باید در قفس های مخصوصی که توسط ایرلاین در اختیارتان قرار می گیرد حمل شوند.

– این ایرلاین خدمات کارگو نیز ارائه می‌دهد، همانطور که می‌دانید در روش کارگو صاحب حیوان با آن سفر نمی‌کند و صرفا حیوان را به مقصد مورد نظر خود می‌فرستد.

 

— قوانین حمل و نقل حیوانات در هواپیمایی قطر ایرویز

– قطر ایرویز نیز همانند سایر ایرلاین ها اجازه حضور حیوان خانگی در داخل کابین مسافران را صادر نمی کند.

– دو روز پیش از تاریخ سفر باید تمامی اطلاعات مربوط به حیوان خانگی خود را ( تعداد، جنسیت، سن و غیره) در اختیار هواپیمایی قرار دهید.

– باید شرایط و نوع حیوان خانگی با قوانین کشور مقصد منطبق شده باشد بدین منظور می توانید با هواپیمایی قطر ایرویز هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

— قوانین حمل حیوانات خانگی در هواپیمایی امارات

– به جز پرندگانی نظیر شاهین و قرقی تمامی حیوانات تنها به صورت کارگو حمل می شوند و امکان سفر به همراه حیوان خانگی برای مسافران امکان پذیر نیست.

– با توجه به بند بالا این هواپیمایی نیز اجازه ورود حیوان به داخل کابین مسافران را صادر نمی کند.

– به جز پرندگانی نظیر شاهین و قرقی تمامی حیوانات تنها به صورت کارگو حمل می شوند.

– به هنگام پذیرش حیوانات خانگی باید تمامی قوانین مربوطه در کشور مقصد در نظر گرفته شود.

 

لازم به ذکر است که در بین هواپیمایی های داخلی شرکت هواپیمایی کاسپین از پذیرش هر نوع حیوان خانگی اجتناب می کند، سایر ایرلاین‌ها مانند تابان، وارش، آسمان و ماهان جا به جایی حیوان را تنها به صورت کارگو انجام می دهد.

 

 

 

قوانین پذیرش حیوانات خانگی در کشور های مختلف 

می دانیم که هر یک از کشور های جهان قوانین مربوط به خود را برای پذیرش حیوانات خانگی از سایر کشور ها دارند اما به طور کلی کشور ها در این زمینه با توجه به میزان شیوع بیماری هاری در آن ها  به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

دسته اول : کشور هایی که بیماری هاری در آن ها ریشه کن شده است.

دسته دوم : کشور هایی که میزان شیوع بیماری هاری در آن به سطح پایین رسیده باشد.

دسته سوم : کشور هایی که شیوع بیماری هاری در آن ها زیاد است.

در ادامه به بررسی قوانین ورود حیوانات خانگی در هر یک از دسته های مذکور می پردازیم :

 

شرایط ورود حیوان خانگی به کشور های دسته اول 

از آنجایی که در کشور های دسته اول بیماری هاری ریشه کن شده است، سخت گیری بسیاری در رابطه با پذیرش حیوانات خانگی از خارج از کشور انجام می شود برخی از مهم ترین قوانین این کشور ها عبارتند از 

– اعمال قرنطینه پس از ورود به کشور مقصد 

– ارائه مدارک واکسیناسیون هاری

– ارائه میکروچیپ

– گواهینامه بهداشتی بین المللی، این گواهی باید توسط سازمان دامپزشکی صادر شود و شامل اطلاعاتی نظیر سن حیوان، شمار میکروچیپ و تاریخ دقیق تزریق آن به میلادی، نام واکسن های زده شده به همراه سری واکسن و تاریخ انقضا آن ها، تاریخ بعدی واکسیناسیون

– نمونه خون ( جهت اندازه گیری تیتر آنتی بادی هاری)

لازم به ذکر است که این نمونه خون باید 30 روز پس از واکسیناسیون هاری، در یکی از آزمایشگاه های مورد تأیید اتحادیه اروپا گرفته شود ( در صورت قبول شدن نمونه خود حیوان تا سه ماه بعد از نمونه گیری اجازه ورود به کشور مقصد را دارد)

– مدارک مربوط به انگل تراپی حیوانات ( 120 تا 24 ساعت پیش از ورود حیوان به کشور مقصد)

– حمل و نقل باید توسط یکی از ایرلاین های مورد تأیید AHVLA انجام شود.

از جمله کشور های دسته اول می توان به استرالیا و انگلستان اشاره کرد.

 

شرایط ورود حیوان خانگی به کشور های دسته دوم

همانطور که پیش تر اشاره کردیم کشور های دسته دوم، کشور هایی هستند که در شیوع بیماری هاری در آن ها به سطح پایین رسیده است، از جمله شرایط ورود حیوانات به این دسته از کشور ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– میکروچیپ

– انجام تست خون جهت اندازه گیری تیتر آنتی بادی هاری ( در آزمایشگاه های معتبر و مورد تأیید اتحادیه اروپا )

– ارائه گواهی سلامت بین المللی صادره از سازمان دامپزشکی

– ارائه فرم رسمی تکمیل و تأیید شده اتحادیه اروپا

کاربران گرامی باید بدانید که کشور های آمریکا و کانادا از جمله کشور های موجود در دسته دوم می باشد. و برای حمل حیوانات به این کشور ها نیازی به انجام تیتر هاری وجود ندارد.

شرایط ورود حیوان خانگی به کشور های دسته سوم

این دسته از کشور های قوانین سختگیرانه ای برای ورود حیوانات ندارند. شما برای به همراه بردن حیوان خانگی خود تنها کافیست که گواهی بهداشتی صادره از سازمان دامپزشکی را در اختیار کشور مقصد قرار دهید.

توجه داشته باشید که کشور های مالزی و امارات جزو کشور های دسته سوم می‌باشند. اما ارائه آزمایش تیتر هاری برای پذیرش حیوانات خانگی ضروری است.

 

شرایط محیطی حیوانات خانگی در داخل هواپیما

حیوانات خانگی برای طول مدت سفر در داخل هواپیما باید درون قفس هایی با ویژگی های خاص قرار بگیرند، گفتنی است که بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی این قفس ها را به مسافران خود قرض می‌دهد، البته بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی برای جلوگیری از ایجاد شرایط استرس زا برای حیوانات خود ترجیح می‌دهند که از قفس های شخصی بدین منظور استفاده نمایند، چنانچه از این دسته از افراد هستید با مطالعه این بخش از مقاله از ویژگی های قفس حمل و نقل حیوانات مطلع شوید.

 

از جمله مهم ترین این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– قفس باید ابعادی مناسب حیوان داشته باشد، به صورتی که حیوان خانگی شما بتواند به راحتی بایستد و در قفس حرکت کند، در غیر این صورت از هواپیمایی ها از پذیرش حیوان خانگی شما اجتناب می کنند.

– قفس باید به حد کافی محکم بوده و دارای منافذ تهویه هوا باشد

– درب قفس باید قابلیت قفل شدن داشته باشد تا به صورت اتفاقی باز نشود

– زیر قفس های حمل حیوانات در هواپیما نباید چرخ وجود داشته باشد

لازم به ذکر است که در هر قفس نهایتاً سه حیوان زیر 4 کیلو و هم سن می توانند قرار بگیرند در غیر این صورت باید حیوانات خانگی خود را در قفس های جداگانه حمل نمایید.

 

نکات مهم به هنگام جا به جایی حیوانات خانگی در هواپیما

– بهتر است برای آسایش حیوانات خانگی خود در فصل تابستان از پرواز های شب و یا صبح زود و در فصل زمستان از پرواز های طول روز استفاده نمایید.

– حیوات به در طول سفر داخل هواپیما نباید قلاده به گردن داشته باشند.

– ممکن است برخی از ایرلاین ها به سبب نوع هواپیمای در نظر گرفته شده برای پرواز از پذیرش حیوانات خانگی اجتناب کنند.

– تحویل حیوان در مقصد تنها به شخص مذکور در فرم تنظیم شده در مبدأ صورت می گیرد.

– هزینه های جانبی نظیر جریمه تأخیر، قرنطینه، خدمات دامپزشکی و غیره به عهده خود مسافر می باشد

– پیش از سفر به حیوانات غذای سبک بدهید تا حین سفر با مشکل مواجه نشوند

– بد نیست بدانید که حیوانات در مقاصد میانی پرواز معمولا به یک اتاق بازی و یا محیط بزرگ تر از قفس منتقل می شوند.

 

هزنیه حمل و نقل حیوانات خانگی با هواپیما

همانطور که پیشتر نیز اشاره کرده بودیم، برای حمل و نقل حیوانات نیازی به خرید بلیط جداگانه برای آن ها نیست و مسافران باید هزینه حمل حیواناتشان را در قالب اضافه بار به شرکت هواپیمایی پرداخت نمایند.

محاسبه هزینه حمل و نقل حیوانات خانگی به نوع حیوانات بستگی دارد و به شرح زیر می باشد :

محاسبه هزینه حمل و نقل پرندگان : وزن کامل پرنده به همراه قفس ضربدر چهار

محاسبه هزینه حمل و نقل حیوانات خانگی : وزن کامل حیوانات به همراه قفس ضربدر دو

 

 

شرایط پذیرش حیوان خانگی در جایگاه تشریفات 

همانطور که در بالا ذکر شد قوانین پذیرش حیوان خانگی در پرواز شامل مراحل مختلفی است و باید مسافر قبل از هر چیز با توجه به شرکت هواپیمایی ای که بلیط آن را خریداری می کند از شرایط پذیرش حیوان خانگی در پرواز اطلاع بیابد و مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشد. 

در زمان رزرو cip فرودگاه امام مسافر می بایست گزینه حیوان خانگی را به عنوان یکی از سرویس ها خریداری کند. و هزینه آن را که به صورت مجزا از قیمت مسافری سی آی پی هست، پرداخت نماید. این هزینه بابت ارائه خدمات توسط پرسنل سی ای پی به حیوان خانگی است.

با مراجعه به ساختمان سی ای پی فرودگاه همکاران جایگاه تشریفات در مراحل پذیرش حیوان خانگی به مسافر کمک می کنند . با دریافت کلیه ی مدارک پذیرش حیوان و حمل آن به قسمت بار امور مربوط به پرواز را به طور کامل هماهنگ می کنند و دیگر نیازی به نگرانی بابت مراحل پذیرش حیوان خانگی برای مسافر وجود ندارد. 

لازم به ذکر است قوانین ترمینال عمومی درباره پذیرش حیوان خانگی همراه مسافر در سالن سی ای پی نیز به طور کامل اجرا می شود و هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. در cip صرفا انجام این مراحل جهت سهولت و کمک به مسافر توسط پرسنل خبره انجام می شود و کلیه ی استانداردهای لازم برای حیوان خانگی شما به طور کامل رعایت خواهد شد. نرخ ارائه خدمات به حیوان خانگی در سی آی پی فرودگاه امام را می توانید اینجا مشاهده کنید. 

نکته: در آخرین استعلام از بخش سی ای پی فرودگاه امام خمینی در پروازهای ورودی مشکلی برای پذیرش حیوان خانگی وجود ندارد و در صورت کامل بودن مدارک بعد از معاینه توسط پزشک امکان ترخیص آن وجود دارد. 

 

شرایط پذیرش حیوان خانگی در سالن های cip داخلی

در سالنهای سی ای پی فرودگاههای داخلی نیز امکان پذیرش حیوان خانگی با شرایط ویژه ی هر سالن امکان پذیر است. به عنوان مثال هزینه این سرویس در cip مهراباد و شرایط آن در اینجا ذکر شده است.  در سایر سی ای پی های داخلی نیز این خدمات ارائه می شود و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید. –> 02157736

 

3.3/5 - (3 امتیاز)

ارسال دیدگاه