قوانین حمل دوچرخه با هواپیما

قوانین حمل دوچرخه با هواپیما
3/5 - (1 امتیاز)

اگر جزو کسانی باشید که به محیط زیست و حمل و نقل پاک اهمیت می دهید، احتمالا طرفدار دوچرخه و دوچرخه سواری هم هستید. اما برای مسافرت ها چطور؟ ترجیح می دهید که با دوچرخه سفر کنید یا به همراه دوچرخه؟ هر چقدر هم که دوچرخه سوار حرفه ای باشید، قطعا مسافرت های چند صد کیلومتری (مثل مسافت تهران تا مشهد) انتخاب خوبی برای سفر به وسیله دوچرخه نیست. یکی از وسایلی که معمولا مجوز حمل آن با هواپیما داده می شود، دوچرخه است

اگر پس از خرید بلیط قصد همراه بردن دوچرخه و دوچرخه سواری در مشهد را دارید، پیشنهاد می کنیم برای اینکه با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید، ادامه متن را از دست ندهید.

 

شرایط حمل دوچرخه با هواپیما

برای حمل دوچرخه با هواپیما، طبیعتا باید آن را به بخش بار تحویل دهید. برای حمل دوچرخه با هواپیما، لازم دوچرخه را در یک کیف یا کارتن مخصوص بسته‌بندی کنید. بسته به قوانین شرکت هواپیمایی، وزن و ابعاد بار می‌تواند تاثیر مستقیم بر هزینه‌ها داشته باشد. دوچرخه‌های تاشو و کودک اغلب قابلیت حمل با هواپیما را دارند اما دوچرخه‌هایی که موتور الکتریکی دارند معمولا قابل حمل نیستند. همچنین، مهم است که باد لاستیک‌ها را قبل از بارگذاری تخلیه کنید. قبل از سفر، با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید تا از آخرین قوانین و مقررات مطلع شوید.

 

وزن در حمل دوچرخه با هواپیما

نگران اضافه وزن بار خود نباشید. وزن مجاز برای حمل دوچرخه با هواپیما به شرکت هواپیمایی و قوانین مربوط به بار مربوطه بستگی دارد. معمولاً وزنی دوچرخه‌ها کمتر از ۲۳ تا ۳۲ کیلوگرم برابر با مقدار بار مجاز پروازهای داخلی است میباشد اما این مقدار می‌تواند بسته به قوانین دقیق شرکت هواپیمایی متغیر باشد. توصیه می‌کنم قبل از سفر با شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید و از دقیق‌ترین اطلاعات وزن مجاز و هزینه‌های مربوط به حمل دوچرخه مطلع شوید. در سفرهای خارجی نیز قوانین ممکن است متفاوت باشند.

 

ابعاد استاندارد دوچرخه در حمل با هواپیما

ابعاد باید به شکلی باشد که مجموع طول و عرض و قطر، کمتر از 157 سانتی متر باشد. در صورتی که مجموع ابعاد بیشتر از 157 سانتی متر باشد (تا 202 سانتی متر) شامل 5 کیلوگرم اضافه بار می شود. اما اگر این عدد بیش از 202 سانتیمتر شود، بار شما باید توسط کارگو ارسال شود.

 

بسته بندی دوچرخه برای حمل با هواپیما

برای بسته‌بندی دوچرخه جهت حمل با هواپیما، ابتدا باید دوچرخه را تا حد ممکن تفکیک کنید؛ مانند جدا کردن پدال‌ها، فرمان و گاهی چرخ ها میباشد. سپس دوچرخه را درون یک کیف مخصوص دوچرخه یا کارتن بزرگی که کاملاً می‌تواند دوچرخه را در بر بگیرد، قرار دهید. محافظت از قطعات با استفاده از مواد نرم و محافظ مانند پلاستیک حباب‌دار یا فوم برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی حین حمل و نقل ضروری است. همچنین مطمئن شوید که همه قسمت‌ها به خوبی ثابت شده‌اند تا در حین جابجایی حرکت نکنند.

 

یک نکته در مورد حمل دوچرخه با هواپیما

معمولا دوچرخه های تاشو و یا دو چرخه های سایز کوچک (مثل دو چرخه های کودک) با بسته بندی مناسب، مشکلی بابت ابعادشان ندارند. اما دو چرخه های بزرگتر و حرفه ای، ممکن است از لحاظ سایز کارتن یا کیف بسته بندی شده مشمول جریمه های محدودیت ابعاد شوند. بنابراین توصیه می شود که پس از خرید بلیط، قبل از هر اقدامی، نسبت به کسب اطلاعات از شرکت هواپیمایی یا کانتر مربوطه اقدام نمایید. 

در صورتی که با بار دوچرخه جا به جا میشوید و میخواید سفر راحت تری را داشته باشید میتوانید از خدمات cip  فرودگاه استفاده نمایید در این بخش کارکنان cip فرآیند دریافت تگ بار و حمل بار شما را انجام داده و نگرانی از این بابت نخواهید داشت. برای رزرو  خدمات cip فرودگاه امام میتوانید با کارشناسان واران تماس02157736 بگیرید.

 

 

3/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه