خدمات فست ترک چیست ؟

خدمات فست ترک چیست ؟
5/5 - (2 امتیاز)

فست ترک Fast Track به چه خدماتی گفته می شود؟

فست ترک یا fast track به معنای عبور سریع ترجمه می شود در این مطلب ما سعی داریم سرویس فست ترک که در بعضی از فرودگاههای دنیا با نام Meet and Greet خوانده می شود را توضیح دهیم و به طور مفصل در خصوص خدماتی که در این سرویس ارایه می شود صحبت خواهیم کرد.

در فرودگاه ها بدلیل ازدحام جمعیت و صف های طولانی که در خیلی از زمانها بخصوص در زمانهای تعطیلات مشکل در تردد برای مسافرین و شلوغی صفها یکی از دغدغه های اصلی است. به همین دلیل با توجه به شناسایی نیاز مسافران سرویس های جهت تردد آسان و بدون دغدغه فراهم شده است که یکی از این سرویس ها fast track است.

 

سرویس فست ترک (Meet & Greet) در فرودگاههای خارجی

این سرویس در فرودگاههای بیشتر کشورهای دنیا فعال است. در ابتدا این سرویس مختص مسافرین بیزینس ایرلاین های مختلف دنیا طراحی شده بود و مسافران پروازهای مختلف در صورتی که صندلی بیزینس خریداری می کردند از این امکانات امکان استفاده را داشتند. لذا مسافران بیزینس و فرست کلاس هواپیمایی ها بدلیل منتظر نماندن در صف های طولانی و توجه ایرلاین ها به این مشتریان از این خدمات استفاده می کردند. همانطور که در نوشته های قبلی توضیح داده شد و در بخش رزرو Fast Track آمده است این خدمات شامل موارد زیر است:

 • همراهی مهماندار در تمامی مراحل پرواز
 • کمک در حمل چمدان ها و بار مسافر
 • عبور از گیت اختصاصی بازرسی و گیت اختصاصی گذرنامه و …
  فست ترک (Fast Track) در کشورهای مختلف دنیا سرویس های متفاوتی ارایه می دهد ولی اصل و اساس این سرویس بر پایه موارد بالا است. سطح سرویس دهی در فرودگاهای مختلف نیز می تواند متفاوت باشد و هر مسافر به صورت انتخابی سطح سرویسی را که نیاز دارد رزرو و خریداری نماید. از این رو برای رزرو خدمات فست ترک بر اساس هر فرودگاه می بایست بررسی و سپس اقدام به رزرو نمایید.
فست ترک  
 
فست ترک دبی 

فست ترک در فرودگاه دبی- مرحبا سرویس (Marhaba)

به طور مثال در خصوص خدمات مرحبا که یک نوع از سرویس فست ترک در cip فرودگاه دبی است توصیحاتی ارایه می دهیم. این سرویس همانطور که در بخش رزرو مرحبا در منوی CIP خارجی توضیح داده شده است دارای چند سطح مختلف از سرویس دهی است.
سطوح مختلف خدمات مرحبای فرودگاه دبی:

 • سطح الیت
 • سطح طلایی
 • سطح نقره ای
 • سطح برنزی
 • سطح خانواده
در هر بخش از سطوح بالا سرویس ها از جامع ترین خدمات تا خدمات معمولی را شامل می شود و مسافر که خدمات مرحبای الیت را رزرو می کند از بالاترین سطح سرویس بهره مند می شود. این سطح بندی را می توان در باشگاه مشتریان بانکها و خطوط هواپیمایی نیز مشاهده کرد که به تفصیل در این باره نیز صحبت خواهیم کرد.
در مورد هر یک از سطوح مرحبا در قسمت رزرواسیون بخش مرحبا توضیحات مفصلی ارایه شده است و می توانید از با کلیک روی گزینه مرحبا در منوی مربوطه تمامی توضیحات را ملاحظه فرمایید. سرویس فست ترک در کشورهای مختلف عناوین متفاوتی دارد و معمولا به با اسم شرکتی که این خدمات را ارایه می دهد معروف است. شرکت مرخبا در بعضی دیگر از کشورها خدمات Fast Track را نیز ارایه می دهد.
ذکر این نکته لازم است که شرکت تشریفات اختصاصی واران از سال ۲۰۱۶ طی یک قرارداد رسمی با شرکت مرحبا به عنوان تنها نماینده ی رسمی این سرویس در ایران فعالیت دارد.
 

سروس فست ترک Fast Track در قطر

در فرودگاه بین المللی حمد شهر دوحه ی قطر نیز سرویس با عنوان المها وجود دارد که سرویس های مشابهی همانند مرحبا در این فرودگاه زیبا ارایه می دهد این سرویس برای مسافران ورودی به دوحه و خروجی از دوحه و همچنین مسافران ترانزیتی سرویس های مناسبی ارایه می دهد. در سرویس المها (Al-Maha) نیز سطح بندی مخصوصی وجود دارد که البته همانند مرحبا مفصل و زیاد نیست. در این سرویس مسافر می تواند از سرویس در سطوح:

 • پلاتینیوم
 • طلایی

و سرویس لانج استفاده کنند این سرویس ها شامل اسکورت یا همراهی مسافر در تمامی مراحل ورود یا خروج مسافر در فرودگاه حمد دوحه می باشد و کمک در حمل چمدان و گیت های اختصاصی پاسپورت و بازرسی را شامل می شود. شعار سرویس المها این است که ما با مهمانوازی گرم عربی به مسافران فرودگاه حمد خاطره خوبی را در فرودگاه برای شما رقم می زنیم. همانطور که الکبر الباکر رییس هواپیمایی قطرایرویز گفته : ما تجربه ی فراموش نشدنی را در زمین و هوا برای شما فراهم می کنیم.
ارایه خدمات و سرویس های منحصر به فرد در راستای ارتقا کیفیت خدمات ارایه شده به مشتری روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار است و ایرلاینهای مختلف دنیا به این اصل مهم پی برده اند که بایستی به این موضوع توجه ی روزافزونی بشود.

فست ترک قطر  

فست ترک در فرودگاههای ترکیه

از جمله دیگر کشورها می توان به کشور ترکیه اشاره کرد که با توجه به حجم بالای گردشگر و پروازهای زیاد بین الملی بین شرق و غرب ارائه این سرویس ها رواج دارد و به مسافران پروازهای ورودی و خروجی و پروازهای ترانزیتی از این خدمات Meet and Assist عرضه می شود.
قبل از افتتاح فرودگاه جدید استانبول که بزرگترین فرودگاه ترکیه و جهان لقب گرفت (البته در حال حاضر فقط فاز اول این فرودگاه به بهره برداری رسیده است) سرویس فست ترک در فرودگاه آتاتورک با نام تاو به مسافران ارایه می شد و مسافرین می توانستند از قبل رزرو خدمات را انجام دهند و از این سرویس بهره مند بشوند البته در کنار آن کسانی که عضو باشگاه مشتریان این سرویس بودند و کارت مخصوص آنرا خریداری کرده بودند می توانستند بدون رزرو از این سرویس استفاده کنند.
توضیحات این سرویس در بخش CIP فرودگاه جدید استانبول وجود دارد. تشریفات اختصاصی واران نیز به مدت سه سال با این شرکت به عنوان نماینده ی انحصاری ایران همکاری داشته است. بعد از بسته شدن این فرودگاه خدمات تاو در فرودگاه جدید ازایه نشد لکن واران تا یکی دو ماه آینده با فرودگاه جدید همکاری خود را جهت ارایه سرویس فست ترک به مسافران شروع خواهد کرد.
 
 
خدمات فست ترک  
 

خدمات فست ترک در ایران

این سرویس از سالیان قبل در فرودگاه امام خمینی راه اندازی شده و در مدت فعالیت بین چند شرکت پیمانکار دست به دست می شد و در حال حاضر از کیفیت مطلوبی در خدمات رسانی بهره مند است. این سرویس در سالن اصلی خدمات ارایه می دهد و مسافر فست ترک هم می تواند در پرواز ورودی و هم در پرواز خروجی این سرویس را رزرو نماید.

 

خدمات فست ترک در پروازهای ورودی به ایران (در حال حاضر این سرویس غیرفعال است)

در پروازهای ورودی با رزرو قبلی اسامی مسافران بر روی بورد مخصوص اسم نوشته می شود و مهماندار برای ملاقات با مسافر به ورودی سالن از باند فرودگاه مراجعه می کند به محض ورود مسافر به سالن مهماندار با در دست داشتن پلاکارد اسم مسافر با وی دیدار می کند و همراه مسافر به گیت مخصوص گذرنامه مجزا از سایر مسافرین مراجعه می کند در صورتی که مسافر ایرانی باشد به سرعت از گیت عبور کرده و در صورتیکه چمدانی برای دریافت داشته باشد مهماندار Fast Track به مسافر در دریافت کمک می کند و تا تحویل مسافر به تاکسی یا استقبال کنند وی را همراهی می کند.

فست ترک برای مسافر ورودی در فرودگاه امام
در صورتی که خدمات فست ترک برای مسافر ورودی غیرایرانی باشد مهماندار موظف است امور مربوط به ویزای مسافر را انجام دهد و به مسافر در دریافت ویزای ایران کمک کند و بعد از دیافت ویزا تا درب خروج و دریافت چمدان به مسافرغیرایرانی کمک کند و این پروسه ی دریافت ویزا و ورود مسافر را هرچه بیشتر تسهیل کند.
 
در رابطه با نحوه گرفتن ارز مسافرتی در فرودگاه در مقاله دیگرمان بخوانید.
 
معرفی فست ترک  

فست ترک یا Meet ‪&‬ Assist در پروازهای خروجی فرودگاه امام

در فرودگاه امام خمینی در کنار سرویس CIP فرودگاه امام خدمات فست ترک (یا در اصطلاحی سرویس VIP که در بین تعدادی از مسافران رایج است) در پروازهای خروجی گزینه ی مناسبی جهت رفاه حال مسافران است. در سالن خروجی با مراجعه ی مسافر به درب دوم ورودی تریمنال، کانتر مخصوص فست ترک و لانج را مشاهده می کند و مسافر با ارائه واچر رزرو خود که در بخش رزرواسیون سایت واران دریافت کرده است به مهماندار مستقر پذیرش می شود. در صورتی که مسافر نیاز به خدمات ویژه ویلچر داشته باشد مهماندار با هماهنگی این سرویس را به مسافر ارائه می دهد.

بعد از انجام مراحل پذیرش، یک نفر از مهمانداران مسافر را از گیت اختصاصی بازرسی همراهی می کند. به عبارتی قسمت بازرسی پلیس برای مسافران فست ترک کاملا مجزا طراحی و در نظر گرفته شده است. سپس در سالن Check-in مهماندار مسافر را تا قسمت دریافت کارت پرواز و تحویل چمدان همراهی می کند و در حمل چمدان کمک می کند.

در ادامه بعد از دریافت کارت پرواز تا قسمت گذرنامه اختصاصی مشایعت می شود و مسافر از بخش بازرسی گذرنامه ویژه ی مسافرین فست ترک عبور می کند و به این ترتیب مسافر وارد هیچ بخش عمومی و صفی در طول مراحل اداری پرواز نخواهد شد. در صورتی که مسافر سرویس در کنار رزرو خدمات Fast Track سرویس لانج (سالن اختصاصی) را رزرو کرده باشد بعد از عبور از بخش گذرنامه به قسمت لانج ویژه راهنمایی خواهد شد و تا مدت اقامت می تواند از امکانات این لانج استفاده کند. در مطالب بعدی در خصوص امکاناتی که در لانج فرودگاه امام ارائه می شود بیشتر توضیح داده خواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه