تفاوت سالن CIP فرودگاه امام خمینی و CIP فرودگاه مهرآباد (1401)

تفاوت سالن CIP فرودگاه امام خمینی و CIP فرودگاه مهرآباد (1401)
3/5 - (5 امتیاز)

بررسی تفاوت سالن CIP فرودگاه امام خمینی و سالن CIP فرودگاه مهرآباد

تفاوت اصلی سی آی پی فرودگاه مهرآباد با خدمات CIP فرودگاه امام در مکان و فضای این سالنهاست. فرودگاه امام خمینی سالن سی آی پی در یک ساختمان مجزا از ترمینال اصلی واقع شده است. مساحتی این سالن بالغ بر 8400 مترمربع را شامل می شود، محوطه ی مجزا و جای اختصاصی پارک خودرو و همچنین پارکینگ اختصاصی از ویژگی هایست که در فرودگاه مهرآباد مشاهده نمی شود. به عبارتی می توان عنوان “ساختمان تشریفات فرودگاهی امام خمینی CIP ” به آن اطلاق کرد, در حالی که این سرویس در فرودگاه مهرآباد در داخل ترمینال یک و طبقه ی فوقانی ترمینال واقع شده است. همچنین دارای محوطه، پارکینگ و فضای مجزا از ترمینال نیست. به عبارتی ورودی سالن cip مهرآباد و ترمینال یک یکسان می باشد, مسافر می بایست خود به داخل ترمینال یک مراجعه و در طبقه ی فوقانی در سالن اختصاصی اقامت داشته باشد.

تفاوت دیگر در ابعاد سالنهاست، از نظر مساحت مطمئنا سالن سی آی پی فرودگاه امام خمینی بزرگتر و ظرفیت پذیرش مسافر بالاتری دارد. سالن cip فرودگاه امام در دو طبقه با ظرفیت نزدیک به ۳۵۰ نفر و یک نیم طبقه با ظرفیت ۴۰ نفر طراحی شده است. سالن cip فرودگاه مهرآباد در یک فضایی با طرفیت ۱۵۰ نفر واقع شده است. 

سالن سی ای پی
 
تفاوت از نظر پذیرایی

در فرودگاه امام خدمات cip با توجه به توقف طولانی تر مسافران سرویس های مفصل تری از بعد پذیرایی برای مسافران فراهم است, و انواع غذاهای سرد و گرم و نوشینیهای متنوع همراه با دسرهای خوشمزه در شبانه روز برای مسافران سرو می شوند. در حالی که پذیرایی در سالن cip مهراباد مختصرتر و با سرویس های ساده تری همراه است و بیشتر یه میان وعده شباهت دارد. البته صبحانه در این سالن به صورت کامل و مفصل سرو می شود. 

 
تعداد سوئیت ها :

خدمات سوئیت جهت استراحت مسافران در مواقع مورد لزوم در سالن cip هر دو فرودگاه وجود دارد. اما در فرودگاه امام بخش cip تعداد 10 سوئیت یک و دو تخته جهت رزرو موجود است. درحالیکه در سالن CIP مهراباد این تعداد صرفا 3 مورد است که دو تخته نیز هستند, و مسافر می تواند از قبل برای رزرو آنها اقدام کند.

 

سرویس حمل چمدان

سوالی که برای بیشتر مسافران مطرح است این است که, آیا در فرودگاه مهرآباد نیز از زمان پیاده شدن از تاکسی کسی برای حمل چمدانها به ما کمک می کند؟
مسافرانی که زیاد از خدمات CIP فرودگاه بین المللی امام استفاده کرده اند با این مقوله آشنا هستند، به عبارتی با باز شدن درب خودرو نیروهای خدماتی چمدان مسافر را تحویل می گیرند و تا بخش پذیرش و از آنجا تا قسمت تحویل چمدان آنرا حمل می کنند. لکن این سرویس برای مسافران CIP فرودگاه مهرآباد بدلیل نبود فضای اختصاصی از جلوی درب ورودی ترمینال فراهم نیست.

مسافر بایستی از گیت بازرسی عمومی وارد ترمینال شود و می توان گفت در بیشتر مواقع مسافر می بایست خود وسایل و چمدان خود را تا طبقه ی فوقانی ترمینال یک محل سالن سی آی پی حمل کند. سپس از آنجا سرویس دهی به مسافر شروع می شود.

به همین دلیل این موضوع را در زمان رزرو آنلاین cip خدمات به یاد داشته باشید و ذهنیت سرویس دهی فرودگاه امام را در فرودگاه مهراباد نداشته باشید. لکن در مواردی در صورت هماهنگی با تشریفات واران امکان همراهی پرسنل خدماتی جهت مشایعت از درب ترمینال و کمک به مسافر تا سالن سی آی پی فراهم می شود.

 

فست ترک در ایران

کانترهایCheck-in  (کارت پرواز) در سالن های CIP

در فرودگاه امام خمینی قسمت سی آی پی دارای کانترهای ویژه برای صدور کارت پرواز و تحویل بار مسافران صرفا برای مسافران CIP در نظر گرفته شده است. این موضوع برای سالن CIP فرودگاه مهرآباد صرفا برای پروازهای معدودی وجود دارد, معمولا صدور کارت پرواز مسافر و تحویل چمدان توسط نیروهای عملیات برای چک به ترمینال ها ارسال می شود. سرویس به صورت کامل به مسافر ارائه می شود و مطمئنا با افزایش مسافر این امکان نیز فراهم می شود که با استقرار کانتر اختصاصی این موضوع حل شود. 

غرفه های جانبی:

در بخش CIP فرودگاه امام در کنار ارائه ی سرویس های اصلی شامل حمل چمدان، صدور کارت پرواز، تحویل بار، ویزا، تخصیص سیت مناسب، ترانسپورت تا پای پرواز و… غرفه های صنایع دستی، ساعت، و سوغات ایران و همچنین شعبه و باجه ی چند بانک وجود دارد. درحالی در حال حاضر این غرفه ها در فرودگاه مهرآباد بخش cip وجود ندارد.

 

خدمات CIP و اطلاعاتی که در مورد این سرویس نمی دانید؟

سالن های سی آی پی در فرودگاههای کشور که تعدادی از آنها راه اندازی و تعدادی دیگر در حال راه اندازیست شرایط و قوانین مختص به خود را دارند، تعدادی زیادی از شرکتهای رزرو کننده خدمات CIP اطلاعات جامعی از نوع سرویس و خدماتی که در هر فرودگاه توسط CIP به مسافر داده می شود, ندارند. به همین دلیل مسافری که از خدمات تشریفات CIP استفاده می کند و یا آن را برای مهمانانش رزرو می کند, دید جامعی از خدمات ندارد و بعضا این موضوع باعث بروز نارضایتی برای مسافران می شود. لذا ما در این مطلب سعی داریم به تفاوت های سالنهای سی آی پی در فرودگاههای ایران بپردازیم. بسیاری از سایت های رزرو خدمات CIP یک نوع توضیح و مشخصاتی را برای همه ی خدمات سی آی پی ارائه کرده اند. و باتوجه به اینکه خدمات cip را به عنوان سرویسی جانبی در کنار فروش بلیط یا هتل ارائه می دهند, تخصص کافی در این باره ندارند و همین موضوع باعث شده است اطلاعات غلطی را در سایتهایشان ذکر کنند, که به سادگی می توانید با یک جستجو از این موضوع اطلاع یابید.

توجه داشته باشید در هر دو فرودگاه خدمات گذرنامه برای مسافران به صورت اختصاصی ارائه می شود. در فرودگاه امام سالن cip مسافر از گیت جداگانه گذرنامه که هم در پروازهای خروجی و پروازهای ورودی وجود دارد عبور می کنند. ولی در سالن cip فرودگاه مهرآباد در صورت وجود پروازهای اختصاصی و نیاز به خدمات گذرنامه این سرویس به صورت موردی برای مسافران انجام می شود. 

 

3/5 - (5 امتیاز)

ارسال دیدگاه