نحوه دریافت ارز مسافرتی ( ارز مسافرتی چقدر است و به چه کسانی تعلق میگیرد؟ )

نحوه دریافت ارز مسافرتی ( ارز مسافرتی چقدر است و به چه کسانی تعلق میگیرد؟ )
4.1/5 - (9 امتیاز)

ارز مسافرتی به عنوان یک کمک هزینه برای سفر زیارتی یا سیاحتی به خارج از ایران است که بانک مرکزی در اختیار مسافران قرار می‌دهد تا نسبت به بازار آزاد، ارز را با نرخ کمتری خریداری کنند. احتمالاً سوالات زیادی در مورد این نوع ارز دارید و اگر تا به حال برای دریافت آن تلاش کرده اید، می‌دانید که دریافت این نوع ارز با پیچیدگی‌ها و چالش‌هایی همراه است.

البته نیازی به نگرانی نیست، چراکه در این مقاله تمام اطلاعاتی که در مورد ارز مسافرتی باید بدانید را به شما خواهیم گفت. همچنین در مطلب پیش رو مراحل صفر تا صدی که برای دریافت ارز مسافرتی باید طی کنید، توضیح داده شده است؛ اما قبل از هر چیز باید بدانید ارز مسافرتی چیست و چه تفاوتی با سایر ارزها دارد. پس با ما همراه باشید.

 

ارز مسافرتی چیست و مقدار آن چقدر است؟

مسافرانی که قصد خروج از ایران را از طریق مرزهای هوایی دارند می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود، ارز مسافرتی تهیه کنند. این نوع ارز که توسط بانک مرکزی پرداخت می‌شود، نرخ از پیش تعیین شده ای ندارد و بر اساس قیمت روز دولتی اعلام می‌شود. اما بخشی از هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهد و طرفداران زیادی دارد.

هر ساله با توجه به تغییرات و شرایط موجود، قوانین جدیدی برای دریافت ارز مسافرتی وضع می‌شود. در حال حاضر مقدار ارز مسافرتی به شرح زیر می‌باشد:

• سفر هوایی به کشورهای نیازمند ویزا : 1000 یورو

• سفر هوایی به کشورهای بدون ویزا: 300 یورو

• سفر زمینی: 300 یورو

 

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی

 

 

افرادی که واجد شرایط دریافت ارز مسافرتی هستند می‌توانند با ارائه مدارک زیر، این ارز را دریافت کنند.

• پاسپورت بعلاوه کپی آن (گذرنامه باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)

• داشتن ویزای معتبر برای سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا دارند. برای مثال سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارد.

• کارت ملی به همراه کپی

• بلیط هواپیما با مهر شرکت هواپیمایی مورد نظر بعلاوه کپی آن (بلیط‌های خریداری شده باید شامل زمان و تاریخ خرید بلیط، اطلاعات شرکت هواپیمایی صادر کننده و کد رهگیری باشد)

• فرم درخواست ارز

• تعیین معادل ارز درخواستی با نرخ دقیق روز (البته کارمزد صرافی یا بانکی نیز در نظر گرفته شود).

• دریافت ودیعه در رابطه با عوارض خروج از کشور (متقاضی باید در هر بار خروج از کشور مبلغی را به عنوان هزینه پرداخت کند که میزان آن بستگی به تعداد سفرهای متقاضی دارد)

• ارائه شماره حساب بانکی معتبر

• ارائه شماره تلفن معتبر و در دسترس

قبل از هر اقدامی، مدارک مربوطه را باید آماده سازی کنید. زیرا برای ارائه اسناد خود به صورت حضوری در صرافی‌ها و بانک‌ها باید در صف‌های طولانی بایستید، پس بهتر است با این کار در زمان خود صرفه جویی کنید.

 

شرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی

برای اینکه مسافرانی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند بتوانند ارز دولتی را که بانک مرکزی برای این منظور تعیین کرده است دریافت کنند، باید دو شرط را رعایت کنند. شرط اول این است که فرد بلیط پرواز به مقصد مورد نظر را داشته باشد و به بانک ارائه دهد.

شرط دیگر این است که فرد تنها یک بار در سال از سهمیه ارز مسافرتی خود استفاده کند. در واقع در عرض 365 روز تنها برای یک سفر به خارج از مرزهای کشور سهمیه ارز مسافرتی دریافت خواهید کرد.

همچنین اگر قصد دارید در یک سفر از چند کشور دیدن کنید، نمی‌توانید برای هر مقصد مورد نظر ارز مسافرتی جداگانه دریافت کنید. با وجود سهمیه دریافت ارز مسافرتی یک بار در سال، مشخص است که تنها در یک مقصد می‌توانید ارز مسافرتی دریافت کنید.

 

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

افراد زیر نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند:

• مسافران زیر 12.

• این سهمیه به ایرانیان دوتابعیتی مقیم خارج تعلق نمی‌گیرد.

• افراد دارای گذرنامه خدماتی یا سیاسی نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.

• مسافرانی که از فرودگاه‌های غیر از امام خمینی، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز پرواز می‌کنند مشمول کمک هزینه سفر نمی‌باشند.

• مسافرانی که یک سال کامل (365 روز) از آخرین دریافت ارز مسافرتی نگذشته باشد، حق دریافت مجدد وجه سفر را ندارند.

 

از کجا ارز مسافرتی بگیریم؟

اگرچه در بسیاری از سایت‌ها اعلام شده بود که کمک هزینه سفر پیشنهادی بانک مرکزی توسط پنج بانک مختلف ارائه می‌شود، اما آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی نماینده صرافی نشان می‌دهد که کمک هزینه سفر تنها توسط بانک مرکزی و بانک ملت به متقاضیان داده می‌شود.

بنابراین کسانی که تمایل به دریافت ارز مسافرتی دارند، باید به شعبه ارزی ترجیحی دو بانک ملی و ملت مراجعه کنند. متقاضیان باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به این شعبه ارزی مراجعه و رسید (حواله ارزی) پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی را دریافت کنند.

برای درخواست ارز مسافرتی حداقل هفت روز قبل از تاریخ بلیط خود باید به شعبه صرافی منتخب مراجعه و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. به یاد داشته باشید که پذیرش ارز فقط برای مسافران و با حضور در مبدا امکان پذیر است.

 

راه اندازی دستگاه های خودپرداز ارز مسافرتی در سالن CIP – به روز رسانی مهر 1402

 

خودپرداز ارز مسافرتی

 

جدیدا دستگاه های خودپرداز ارز مسافرتی در سالن ترانزیت بخش cip فرودگاه امام  نصب شد که مسافران از آنها جهت دریافت ارز استفاده می کنند.
در حال حاضر با استقرار یک دستگاه خودپرداز ارز مسافرتی بانک ملی و یک دستگاه خود پرداز ارز مسافرتی بانک ملت در بخش cip این امکان برای مسافران به وجود آمده است که نسبت به دریافت حواله ارزی در cip توسط دستگاه اقدام کنند.

البته به چند نکته خیلی مهم در استفاده از دستگاه دقت کنید:

 • حضور 4 ساعت قبل از پرواز در جایگاه تشریفات cip برای مسافران دارای حواله ارزی ضروریست.
 • احتمال قطعی یا اتمام اسکناس برای این دستگاه در طول شبانه روز وجود دارد.
 • صرفا مسافران دارای حواله ارزی بانک ملی و ملت می توانند از این دستگاه خود پرداز استفاده کنند
 • در بدو ورود به cip به بخش پذیرش اطلاع دهید دارای حواله ارزی هستید.

توجه داشته باشید حضور به موقع (4 ساعت قبل از پرواز) در cip به دلیل جلوگیری از بروز هرگونه مشکل و دریافت راحت حواله ارزی است. بعضی از زمانها اسکناس دستگاه خود پرداز تمام می شود و نیاز است دوباره شارژ شود و یا مسافر تحت هر شرایطی مجبور باشد برای دریافت حواله خود از ترمینال عمومی تردد کند.

 

نحوه دریافت ارز مسافرتی

علاوه بر مراجعه به دفاتر ملت و بانک ملی برای درخواست ارز مسافرتی، می‌توانید از طریق سامانه‌های در نظر گرفته شده نیز برای دریافت این ارز اقدام کنید. فقط توجه داشته باشید که روش پذیرش ارز مسافرتی برای زائران با مسافران سایر کشورهای خارجی متفاوت است. برای دریافت ارز مسافرتی برای حج باید از طریق سایت سازمان حج و زیارت اقدام کنید.

 

– ثبت نام آنلاین دریافت ارز مسافرتی

اگر قصد سفر توریستی دارید و می‌خواهید ارز مسافرتی کسب کنید، می‌توانید به صورت آنلاین ثبت نام کرده و درخواست خود را ارسال کنید. برای این منظور به سامانه بازار ارز به نشانی www.my.ice.ir مراجعه کنید. پس از ورود به صفحه اصلی سامانه باید گزینه «ورود به سامانه» را انتخاب کنید.

در این صفحه باید کد کشور، شماره موبایل و کد امنیتی را وارد کرده و در نهایت روی گزینه «ورود» کلیک کنید. در صفحه جدیدی که ظاهر می‌شود، از کد ارسال شده به شماره موبایل خود استفاده کنید.
در ابتدای ورود، بخشی را مشاهده می‌کنید که قوانین سیستم برای شما توضیح داده می‌شود.

برای بررسی اینکه آیا با قوانین موافق هستید، روی کادر تأیید در پایین کلیک کنید. در مرحله بعد باید با وارد کردن مشخصات فردی و شخصی، نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و … مراحل ثبت نام را تکمیل کنید. با کلیک بر روی “تأیید و ادامه” ثبت نام شما در سیستم تکمیل می‌شود.

 

– ثبت درخواست دریافت ارز مسافرتی

پس از تکمیل ثبت نام در سامانه بازار ارز می‌توانید برای دریافت ارز ثبت نام کنید. برای انجام این کار، وارد حساب کاربری خود در سیستم شوید و بسته به نوع سفر خود یکی از این بخش‌ها را انتخاب کنید:

• درخواست ارز برای سفر هوایی با ویزا

• درخواست ارز برای سفر بدون ویزا

• نیاز به ارز برای سفرهای غیر هوایی.

سپس باید تصویری از مدارک سفر خود مانند بلیط، گذرنامه و ویزا (در صورتی که مقصد شما نیاز به ویزا دارد) را در سیستم مربوطه آپلود کنید.

این مدارک بررسی می‌شود و در صورت تایید آدرس شعب بانک‌های منتخب به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید رسید خود را دریافت کنید. شما شعبه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس در هنگام مراجعه به شعبه مورد نظر از طریق پیامک مطلع خواهید شد. اگر در زمان توافق شده به بانک مراجعه نکنید، درخواست شما لغو خواهد شد.

 

– روش آنلاین دریافت ارز مسافرتی بانک ملی

برای دریافت ارز مسافرتی بانک ملی کافیست از طریق اپلیکیشن بله اقدام کنید:

1. برنامه بله را از بازار یا مایکت دانلود و نصب کنید.

2. گزینه بانک من را انتخاب کنید.

3. فرم مربوط به ارز مسافرتی را پر کنید.

4. ارز مسافرتی معادل ریال را از طریق درگاه اینترنتی پرداخت کنید.

5. رسید خود را دریافت و ذخیره کنید.

6. با وارد کردن شناسه مربوطه و کد کشور، پول نقد را در دستگاه BTM در فرودگاه دریافت کنید.

قیمت ارز دولتی برای مسافران

از آنجایی که کشور ما دارای نوسانات زیادی است، نمی‌توان هزینه دقیق سفر را مشخص کرد. برای دریافت قیمت دقیق ارز دولتی می‌توانید به بانک ملی مراجعه کنید. همچنین برای اطلاع از هزینه‌ها می‌توانید از سایت mex.co.ir نیز کمک بگیرید.

 

 

نکات مهم دریافت ارز مسافرتی

در مورد نحوه دریافت ارز مسافرتی، نکات بسیار مهمی وجود دارد که که در صورت عدم رعایت آن‌ها، با مشکل مواجه خواهید شد. این موارد عبارتند از :

• متقاضی می‌تواند با دریافت حواله و تحویل کارت پرواز به فرودگاه از هر صرافی یا بانکی ارز تهیه کند.

• ارز مسافرتی فقط به واحد یورو ارائه می‌شود.

• در صورتی که متقاضی گذرنامه خود را تغییر دهد یا دارای کپی باشد، باید پاسپورت قدیمی‌خود را به صرافی دولتی ارائه کند تا با گذرنامه جدید مطابقت داشته باشد.

• برای دریافت این نوع ارز مراجعه متقاضی به بانک ملی یا صرافی الزامی است.

• در صورتی که بخواهید ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی دریافت کنید، باید در درگاه سازمان حج و زیارت ثبت نام کنید.

• ارائه تمامی مدارک برای دریافت ارز از بانک و فرودگاه ضروری است.

• مسافرانی که برای دریافت ارز مسافرتی، مدارک مربوطه را همراه نداشته باشند، امکان دریافت ارز در فرودگاه را نخواهند داشت. در نهایت آنها فقط می‌توانند پول پرداختی خود را پس بگیرند.

 

 

4.1/5 - (9 امتیاز)

34 دیدگاه برای ”نحوه دریافت ارز مسافرتی ( ارز مسافرتی چقدر است و به چه کسانی تعلق میگیرد؟ )

 1. سلام من و همسرم روز دوشنبه ۱۵ آبان پرواز خارجه داشتیم از پرواز جاموندیم ساعت اون خبر نداشتیم و توی فرودگاه امام بودیم وقت نشد پروسه ثبت نام ارز مسافرتی رو انجام بدیم دیروز یعنی ارز مسافرتی تهیه نکردیم الان میتونیم تهیه کنی

  1. سلام
   شما برای سری بعد که از کشور خارج شدید میتونید اقدام کنید. این بار دیگه امکان دریافت ندارید

   1. یکی از دوستان ما داخل فرودگاه امام،از دستگاه خودپرداز ارز رو گرفت فقط دلار سفید بهش داد،آیا میشه داخل فرودگاه ارز سفید رو به آبی تغییر داد با نه؟
    یا کلا از صرافی بگیریم تا دلار آبی بهمون بده؟؟؟

    1. سلام
     در خودپردازهای بانک برای ارز مسافرتی ترکیبی از دلار سفید و آبی میزارن و بعضا این اتفاق میوفته.

    2. سلام خسته نباشید اگر برای خودم و همسرم بلیط مثلا ترکیه بگیریم و هزینه خروجی را هم پرداخت کنیم و از طریق اپلیکیشن بله ارز مسافرتی ثبت نام کنیم هنگام رفتن به فرودگاه یک نفر از دو نفر رفتنش کنسل بشه آیا یک نفر باقی مانده میتونه ارز دو نفر را از دستگاه عابر بانک دریافت کنه؟

 2. سلام من برای ارز ثبت نام کردم در اپلیکیشن بله اما پروازم کنسل شده چیکار کنم؟

 3. برای دریافت ارز فرقی نداره موجودی خودمون تو چه کارتی باشه یا حتما باید کارت ملی یا ملت همراه داشته باشیم

  1. سلام به بانک مراجعه کنید و هزینه پرداختی را عودت کنید

 4. سلام حداقل چقدر زودتر از سفر باید اقدام کنیم واسه دریافت

  1. سلام بستگی به خودتون داره ولی ابتدا باید بلیت بگیرید و سفرتون نهایی شده باشه

 5. با سلام من درخواست ارز مسافرتی داده بودم ورسید ان را هم گرفتم منتها در عابر cip فرودگاه بعد از وارد کردن شناسه وغیره ارزی تحویل داده نشد ایا امکان بازگشت ریالی ان بعد از برگشتن به ایران بعد از چند ماه وجود دارد ؟ چه اقدامی باید انجام بدهم

 6. سلام.
  من از طریق اپ “بله” میخواستم یورو مسافرتی بگیرم که موجود نیست. فقط دلاره.
  داخل فرودگاه امام، میشه دلار رو به یورو تبدیل کنم؟

 7. سلام من پروازم ۶ دی ساعت ۳ هست
  تو اپ بله ثبت نام کردم ولی نمیدونم چه اشتباهی شده تاریخ پرواز رو ۵ دی زده
  میتونم ارز رو بگیرم؟

 8. سلام
  پدرم امروز پرواز داشت ولی فراموش کرد ارز ثبتنام شده رو دریافت کنه
  الان باید چیکار کنه؟!؟

  1. سلام برای سری بعد می تونید از سهمه استفاده کنید هر نفر در هر سال یکبار می تواند استفاده کند

  2. سلام من با کارت بانک غیر از بانک ملی هزینه را در درگاه بانکی سامانه بله پرداخت کردم برای گرفتن ارز مشکلی ندارم

   1. سلام خیر مشکلی نیست
    میتونید حواله ارزی را دریافت کنید

 9. سلام
  من در برنامه بله ارز مسافرتی را ثبت نام کردم و هزینه اش هم پرداخت کردم
  سه روز دیگه ساعت ۶ صبح‌ پرواز دارم
  برای دریافت ارز مسافرتی چه ساعتی باید به فرودگاه مراجعه کنم؟

 10. سلام ساعت کار باجه دریافت ارز چه ساعت هایی هست؟ پرواز من ساعت 3.5 صبحه اون ساعت میشه پشت گیت ارز گرفت؟

 11. سلام فقط فرودگاه امام میشه ارز گرفت شهرهای دیگه نمیشه مثلا کرمان

 12. سلام وقتتون بخیر
  بلیط رفت من تاریخ ۲۰ اسفند هست
  آیا میتونم الان اقدام به خرید ارز دلتی کنم؟؟
  یا بهتره بزارم ۱ هفته قبل سفر؟
  یا کلا مجوزش از بازه زمانی ۷ روز قبلش هست؟
  ۱۰ روز قبلش نمیشه؟

  1. سلام
   الان اقدام کنید بهتره چون از 500 دلار به 1000 دلار افزایش یافت

 13. سلام من فردا صبح ۱۰ اسفند پرواز دارم الان می تونم درخواست
  ارز دولتی بدم؟

 14. سلام یک سوال داشتم ، اگر شخصی بلیط پرواز ایروان یا ترکیه را بگیره و هزینه خروج را خم پرداخت کنه آیا شخص دیگری میتونه به پاسپورت آن شخص و کد ۴روش ارز مسافرتی را از دستگاه ATM فرودگاه را بگیره؟

 15. سلام با ت جه به اینکه ارز مسافرتی ۱۰۰۰ دلار شده و من ۵۰۰ دلار قبلا گرفتم آیا میتوانم مابه التفاوت آنرا مجددا در مسافرت بعدی دریافت کنم؟

ارسال دیدگاه